Přízemní zděný byt – jak udržet čerstvý vzduch?

Důležitým aspektem jsou tu plastová okna, která vpodstatě nahrazují i jednu z hlavních stěn. Prosklený moderní byt přes 10 let starý. Ačkoli máme (a aktivně používáme) blackout (úplné zatmění, odstínění tepla) závěsy a velmi regulujeme to, jak do oken v létě praží, rozdíl teplot je sice značný, ale na dýchatelnost vzduchu to moc vliv nemá. Otevřít okna znamená vpustit teplo a ještě situaci zhoršit. Jsem ochotný si i koupit nějakou klimatizaci, či co, ovšem naslepo to nemá cenu. Zkouším to prvně zde. (Jako jeden z prvních kroků k nápravě.) „Přežít“ den je tedy náročné. Okna mají vestavěné větrání, ovšem ani to nic moc neovlivňuje. Okna jsou vystavena postupnému, leč celodennímu svitu. Přízemní byt navíc neumožňuje nechat otevřená okna v nepřítomnosti… Co tedy chceme napravit – teplotu vzduchu a pravděpodobně i jeho výměnu. Neumím si představit, že se něco namontuje do plastových oken a jinak nemám nápady, jak na vedro a dusnost… Chodby jsou navíc příjemné a chladné, dům je v třídě B. Co je na bytě tak špatného…

Nejlepší odpověď
autacek

Kup si klimatizaci, ale pořádnou, s vnitřní a vnější jednotkou, namontovat ti to bude muset asi odborník, ty přenosné krámy jsou k ničemu, především dělají hluk, navíc potřebují stejně „výfuk“ ven.

Další odpovědi
iceT

Já si na okna nalepila protisluneční folii. Ale nevím, jak moc ti to pomůže.

Kepler

Pokud máte chladné chodby a bytové dveře nejsou vzduchotěsné, stálo by za to zvážit montáž okenního ventilátoru místo nákladné klimatizace. V podstatě by to byla podtlaková ventilace. Montáž ventilátoru do skleněné výplně patrně není problém, umisťuje se co nejvýše. Teplý vzduch z bytu by byl odsáván a byl by nahrazován chladnějším z chodby. https://www.a­watech.cz/obchod/?56,lhv­300

dudu

Vzhledem k předpokladu dalšího oteplování určitě zvaž pořízení kvalitní klimatizace. My si ve výhodách tohoto výdobytku „rochníme“ již třetím rokem. Za cca padesát tisíc korun nyní kdykoliv můžeme našem bydle 2+1 chladit, topit, ventilovat, regulovat vlhkost a ionizovat celý interiér. Každý špás něco stojí, ale je to parádu a nemá chybu.

Kepler

Dudu: já třeba klimatizaci v bytě ani v autě nesnáším a takových lidí je víc. Okamžitě mě rozbolí hlava a dostanu zánět uzlin. Takže v nouzi nejvyšší používám provizorní „zónovou klimatizaci“ sestávající z bedny se zamraženými PET flaškami s vodou a ventilátoru.

dudu

Jsem si vědom, že ne každému klimča vyhovuje. Zřejmě je to o návyku a otužování. Před pár léty jsem kdesi vyčetl, že organizmu mimořádně prospívá pití vody vychlazené na šest stupňů /prý se v ní mezi molekulami vytvářejí nějaké uzdravující vazby/. Věř či nevěř, chlemtám ji denně a od té doby nevím co je rýma, nachlazení ani chřipka. Možná napomáhá i placebo efekt.

Kepler

No, já v podstatě kromě kafe a čaje nic teplejšího než 6 stupňů nepiju, a to ani v zimě (na žízeň). Na nějaké uzdravující vazby nevěřím, je to nesmysl. Na přirozenou imunitu chladné nápoje jistě přispívají, tomu věřím. Má na to ale vliv několik dalších faktorů, už jsem tady o tom několikrát psal. Co jsou to nemoci z nachlazení, ale i z jakékoliv virové či bakteriální nákazy už nevím nejmíň 20 let. Mně už klátí jiné nemoci 🙂