nyjono

Přišlo mi vyúčtování el. energie od ČEZ. Zvažuju změnu dodavatele. Na které položky se zaměřit?

Které ovlivňují konečnou cenu? Nevím, které jsou pevně dané a které může dodavatel snížit nebo navýšit.
Stálý měsíční plat za příkon.
Kč za jednotku MWh
Cena za systémové služby
Složka ceny na podporu elektřiny z podporovaných zdrojů
Cena za činnost operátora trhu – tato mě netrápí, je to pár desetikorun.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Na cenu za „dodávku elektřiny“, ostatní položky* jsou dány cenovým rozhodnutím ERÚ.

  • = distribuce, podpora obnovitelných zdrojů, systémové služby, Operátor trhu s elektřinou a daň z elektřiny

Při volbě nového dodavatele odkaz níže – podle mě jsou nejserióznější, protože nežijí z dohozených smluv …

Zdroj: https://kalku­lator.tzb-info.cz/

Další odpovědi
annas

Jen tak jsem brouzdala na netu a narazila jsem na dotazník od Ušetseno. Klikla jsem, ale neměla jsem u sebe potřebné informace,. takže zrušila.

Zřejmě jsem uvedla telefon,. už přesně nevím. Pracovnice mně sama oslovila. Řekla jsem jí, že smlouva se stávající firmou končí až za 2 roky.

Později se sama ozvala, po prověření mně nabídla pro elektřinu MND Hodonín. Zatím jsem v jednání.

--
Moje známá je registrovaná u ČEZ. Před rokem jí „podomní“ prodejci nabídli nového dodavatele. Zavolala na ČEZ, že zruší smlouvu, že má nabídku atd. ČEZ je poskytl nějaké slevy, je spokojená.

Takže těžko říct, sousedka přešla k Bohemii, také získala nějakou slevu.

Každý má určité zkušenosti, nejsem odborník, ale bylo mně řečeno, že záleží na tom, zda vám dodavatel garantuje stále stejnou cenu v době smlouvy bez ohledu na úpravu cenu.

ivzez

Ušetřit se dá jenom na cenách, které nestanoví ERÚ,
potažmo nejsou určeny jinak.

Tzn. na silové elektřině a na plynu.

Ostatní náklady související s distribucí sice výslednou
cenu ovlivňují, ale jsou u všech dodavatelů stejné.

Pokud jde o srovnávače, doporučuji pouze
Tzb.info: https://kalku­lator.tzb-info.cz/
a srovnávač ERÚ: http://www.eru­.cz/cs/srovna­ni-nabidek-elektriny .

U ERÚ nejsou v nabídce všichni dodavatelé, přesto je nutné
jednoho vybrat. Ale ničemu to nevadí, jenom se ceny porovnají
ke zvolenému dodavateli.

Pozor na ostatní porovnávače → všechny žijí z provizí,
proto se na ně podle mne nedá spolehnout.

Poznámka:
Kdo chce ušetřit, měl by si zvlášť vybrat dovatele elektřiny
a zvlášť dodavatele plynu.

Žádný dodavatel nemá stejně výhodnou cenu elektřiny i plynu,
u všech je jedna komodita dražší než nejnižší cena na trhu.

Zdroj: Vlastní zkušenost

Alesh

Měl jsem u ČEZu plyn i elektřinu. Jako každý blbý zákazník jsem jen čuměl a platil, co mi naúčtovali. Pak jsem někde, tuším na Seznamu.cz viděl reklam na Ušetřeno.cz a zkusil jsem tu jejich kalkulaci. Je dobré, mít u sebe poslední faktur a zadat to tak přesně, jak to máš a jak je to požadováno. musíš jim ale vyplnit i e-mail a telefon a pak ti samozřejmě hned v pracovní době volají, aby tě přetáhli k někomu jinému. Ale musím říct, že jednání působilo dost seriózně, vše zařídili, pošlou kurýra s plnou mocí atd. Čili musím říct, že jsem spokojen.
Samozřejmě těch srovnávačů je víc, můžeš vyzkoušet i někoho jiného, recenze vygooglíš.

Zdroj: https://www.u­setreno.cz/

Drap

Všechny položky ovlivňují cenu. Rozhodující je výsledná cena.

Kryšpín

Kalkulačka energií

Dochy

Dtest dělal veřejné aukce. Před časem jsem je vyzkoušel a pár tisíc ročně ušetřil… Jak Ivzez píše že to chce na každou energii dodavatele zvlášť: Souhlasím, určitě prověřit obě možnosti zvlášť, ale mně před rokem volal jiný poskytovatel že má dobré nabídky, že bych u nich pravděpodobně ušetřil, tak jsme nabídky porovnali. V jedné komoditě byli o chlup dražší, v druhé o chlup levnější – ušetřil bych řádově desetikoruny ročně takže jsem nic neměnil. Musím ale uznat, že přestože se operátor dost snažil o kontakt, nakonec to porovnání a jednání bylo solidní, bez nějakých dalších pokusů o lámání zákazníka.

ivzez

Pozor na tzv. garantovanou cenu!

Nabídka garantované ceny znamená, že se dá očekávat zdražení komodity.

Žádný prodejce energií není lidumil, spíše si takto garantuje, že zákazník bude po celou dobu úvazku platit „garantovanou­ cenu“.

Pepa25

Drap: myslel jsem, že všichni odběratelé el. energie v ČR ví, že část nákladů nemohou ovlivnit změnou dodavatele, protože jsou vázány na distribuci (i tazatel mířit svůj dotaz tímto směrem). Vidím, že jsem se spletl 😉

annas

Pepa25,

děkuji .Po vaší poznámce jsem si uvědomila, že s některé položky se u dodavatelů liší.

Drap má pravdu, že všechny položky ovlivňuji cenu, protože se do ceny započítávají,.

Ale tazatele zajímal právě rozdíl mezi dodavateli.

annas

Omylem jsem klikla dřív.

… mezi dodavateli. Takže v tomto směru je jeho odpověď nepřesná.

nyjono

Pepo25, přesně víš, kterým směrem mířím. 🙂
Některé položky jsou pevné a jiné ne. A na ty se ptám. Na ty, které lze ovlivnit změnou dodavatele 🙂

ivzez

Podle mne jste se nespletl, pokud dodavatelé poskytují slevu,
tak ze silové elektřiny. Ostatní platby jsou vázány na distribuci.
A některé ceny určuje ERÚ → tzn., že jsou u všech dodavatelů stejné.