N1F3

Kolik je 6:2*(1+2)? Je to 1? Pokud ne, jak zní správný výsledek a proč?

Zdravím. Nejsem si jistý, zda 6:2*(1+2) je 1. Děkuji moc :D

Nejlepší odpověď
Alesh

  1. 6 : 2 * (1 + 2) … zadání
  2. 6 : 2 * 3 … vypočtu závorku
  3. 3 * 3 … dělení a násobení je de facto totéž, nic nemá přednost, postupuje se tedy zleva doprava
  4. 9 … výsledek

Další odpovědi
Justin1

Toto je podle zadání:
6 : 2 · (1 + 2) = 9

Toto by v tom mohl někdo mylně vidět, ale je to něco jiného:
6 : [2 · (1 + 2)] = 1

Ametyst

Nejsem si jistá, ale ono je i možné, že vyjde 9. 🙂

Dochy

Podle mně je to 9. Nicméně osobně považuju za chybu tenhle výraz neuzávorkovat právě kvůli nejednoznačnosti. Podle běžných pravidel je násobení a dělení na stejné úrovni v prioritách a pak by se vyhodnocení mělo provádět zleva doprava. Ale opakuji: Tento výraz bych takto rozhodně nezapsal. Zkrátka v sázce je příliš mnoho a ta závorka mně nic nestojí 😉

Kepler

Ano, je. Nejprve je třeba vypočítat dělitele – výsledek 6. Takže celkový podíl je 1.

aliendrone

Nudáááá. Už chybí se zeptat co bylo dříve – slepice nebo vejce? Opruzovat s TAK STARÝM problémem (prastarý byl už v době, kdy vati se mnou ochcával rohy), to už chce řádnou porci neoriginality.

No a protože nedokážeš ani UTFG, pokládám za zbytečné vysvětlovat něco „tak náročného“. ;) :D :D

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

orwell

Zadání je jasné, není třeba doplňovat další závorky. To by naopak mohlo vést k chybě, jak krásně předvedl Justin. Závorky mění prioritu operací a je třeba s nimi pracovat uvážlivě.
Není nic jednoduššího, než si to ověřit na kalkulače.

JKozohorský

Běžná kalkulačka 9, speciální matematická kalkulačka 1. Samozřejmě to kalkulačky počítají špatně, distribuce závorky má přednost.

aliendrone

orwell>>> Striktně máš naprostou pravdu, NENÍ třeba doplňovat závorky.
Jenže se tak trochu MUSÍM zastat Dochyho (Cožeto? Toho GANGSTERA?!? No, nic, já mu to „refunduji“ RYCHLE , BRZY a JINAK! ;) :D), protože jak vidíš sám na Keplerovi, tak i jinak relativně normálně pošahané entity (sry, ani ve snu nedokáži napsat ve spojitosti s Keplerem napsat „člověk“ ;) :D) v tom mají chaos.

Takže riziko chyby tu jistě je, že ty závorky (pokud je napíši špatně) to podělají, ale MNOHEM VĚTŠÍ riziko je, pokud ostatní „necháš myslet“ v případě, že „neví“ a ponecháš to „na jejich iniciativně“. V takovém případě SETSAKRA záleží na tom, KOMU je info určeno a pokud to NEVÍŠ, tak pravidlo aliendrona zní: „Vždycky vsaď na lidskou blbost!“ Proto se mi zdá riziko „upsání se“ ve stylu Justin1 NIŽŠÍ, než riziko prostého (6:2)*(1+2). To je ale jen životní praxe aliendrona, nikoliv matematická konvence, opakuji, že striktně máš pravdu ohledně nepotřebnosti závorek. ;) :D :D

orwell

alien: jo, máš recht, závorky navíc někdy mohou věc udělat jasnější a někdy taky naopak. Nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Já jsem se vyjádřil v prvním příspěvku ne zcela korektně. Měl jsem napsat „Závorky MOHOU změnit prioritu operací …“, protože následují-li po sobě operace se stejnou prioritou (např. dělení a násobení), pak použití závorek, jak jsi uvedl v příkladu, nic na výsledku nezmění. Pokud po sobě následují dvě operace s různou prioritou, je v tom už podstatný rozdíl. Napíši-li např. 6 – 2*(1 + 2), nebo (6 – 2)*(1 + 2), pak zde závorky udělají revoluci. A taky třeba v případě a * b : c si můžeš pohrát se závorkam dle libosti a zjistíš, že se nic neděje 🙂

Dochy

😉
Závorky tu věc udělají vždy jasnější, protože čitateli přesně řeknou, kde chtěl mít autor prioritu. Jestli to autor udělal či neudělal blbě už je zcela jiná věc. justin v tom jeho případě závorkama nic nepohnojil. Jen závorkama ukázal jak to BEZ ZÁVOREK někdo může pochopit zcela chybně. Samozřejmě za normálních okolností, pokud chce mít autor jistotu, že to čitatel pochopí správně, tak ty závorky také správně zapíše.

pozn: slovo „čitatel“ v celém mém příspěvku NEODKAZUJE na výraz nad zlomkovou čárou 😉

aliendrone

Dochy>>>Fffšak jo, bráno jako příklad, jak by se to dalo pohnojit, kdyby se závorky napsaly omylem špatně. (viz orwell) A za propagaci tvé osoby zde https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jake-jsou-dalsi-rozdily-mezi-muzi-a-zenami (jak jsem slíbil trochu výše) neděkuj, ber to jako dar od NEJHODNĚJŠÍHO, nejkrásnějšího, nejskvělejšího, nejúžasnějšího aliendrona! ;) :D :D

Dochy

Fffšak to byla také reakce na orwella. Jeho obrat „… není třeba doplňovat další závorky. To by naopak mohlo vést k chybě,…“ zní poměrně jednoznačně. A děsivě. To už předčí snad jen ta děcka házející kamínky na auta…