jachym10

Příčina průvanu je zákon kontinuality, který v úzkých prostorách zrychlí proudění vzduchu?

Odpovědi
Frontinus

Zákon kontinuality neznám, asi máš na mysli zákon kontinuity (lépe rovnice kontinuity). V zásadě ano, při proudění zúžením se uplatní jev, které na úrovni středoškolské fyziky rámcově popíšeš rovnicí kontinuity ve tvaru:

Sv = konst.

Ve skutečnosti je v rovnici kontinuity ve vztahu k proudění reálného plynu prostředím s neohraničenou geometrií tolik zjednodušení, že průvan z toho nevypočítáš.

Primární příčinou průvanu je ale to, že vzduch z nějakého důvodu proudí, tedy pohyb vnucený větrem (viz bichle o meteorologii), nebo třeba rozdílná teplota na dvou místech.

Kepler

Ano, i to je jedna z příčin. Je jich však víc: aerodynamické vlivy dané tvarem
budovy (turbulence), směr větru, výškové rozdíly mezi vstupem a výstupem vzduchu. Asi to není všechno.