Kepler

Přichází energetická krize?

Ceny elektřiny na burzách letí k trojnásobku, uhelné elektrárny se zavírají, jaderná elektřina je taky škaredá a zemní plyn to nezachrání. O tzv. alternativních zdrojích ani nemluvě. Tak jak si to vlastně politici představují? Za mého života populace Země vzrostla na více než dvojnásobek, průmyslová produkce ještě o mnoho víc. Máme LED zdroje světla, fajn. To je jako prd do varhan. Co bude dál? Není nejlevnější elektřina ta, co se nevyrobí?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Hloupá rozhodnutí politiků rušit stávající elektrárny, a korupční systém emisních povolenek ke krizi přímo vede. Politici poroučejí větru, dešti, a tohle jsou ty hořké konce.

Další odpovědi
tvaruzekcz

Ano a je to logické. Evropa je čím dál více závislá na nestálých zdrojích energie, jako je větrná a solární energie. Politika ochrany životního prostředí navíc přiměla mnohé země k uzavření uhelného a jaderného parku, čímž se snížil počet elektráren, které by mohly sloužit jako záloha v době nedostatku energie. Otázka proto už nezní zda přichází energetická krize, ale kdy dojde k „blackoutu“.

postcd

Energie se bude zdražovat (lídé nebudou tolik plýtvat), blackoutu (výpadku elektřiny) kvůli nedostatku se v česku osobně nebojím. Třeba pomohou malé modulární jaderné reaktory https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Small_modu­lar_reactor#Re­actor_designs

Pepa25

Samozřejmě se sčítá víc faktorů. Nicméně na ceny energií se doporučuju podívat z nadhledu aspoň 15 – 20 let: https://www.kur­zy.cz/komodity/ro­pa-brent-graf-vyvoje-ceny/1barel-usd-30-let a také https://www.kur­zy.cz/komodity/zem­ni-plyn-graf-vyvoje-ceny/1MMBtu-usd-30-let
Odklod od uhlí je fakt a dlouhodobé skutečnost. Jádro mi přijde škoda – samozřejmě Fukušima byla průšvih, ale třeba kontextu celých škod po tsunami ne až tak veliký. U alternativních zdrojů je tak výrazný posun, že plány na jejich růst mi nepřijdou nereaálné (teď myslím oficiální koncepce, ne nějaký výřiky Grét atd.). Takže nepřichází ani tak krize, jak spíš revoluce.

Jiří Bohumil

Ano. Spotřeba roste a zdroje mizí. Lidé jsou zpovykaní a líní. Na jedné straně chtějí mít vše co nejjednodušší (topení, vaření – elektřina, plyn, doprava na elektřinu-auta). Na druhé straně ale odmítají výrobu elektřiny z uhlí (což je ještě celkem pochopitelné), ale i z „jádra“ (což je podle mne hloupost). Pokud nebude vynalezen lepší zdroj než jádro, tak to slunko, vítr a voda nezachrání.
A jak se říká " z prdu bič neupleteš". 😉
Ale pokud si vzpomenu, na staré doby, kdy se topilo a vařilo dřevem (pochopitelně ne v paneláku, ale spíše v domku a na vesnicích), tak byla potřeba elektrika akorát tak na svícení.
Jinak „bybky“ chodily i do lesa s dvoukolkou a vozily si větvě po skácených stromech a vařily pouze jimi ve sporáku. No a na topení se dovezlo dřevo v metrech a topilo se dřevem, případně i pilinami, skoro zadarmo, v „piliňákách“.
A když jde člověk dnes do lesa, tak je les doslova „zaneřáděný“ množstvím větví a někdy dokonce i dřevem, které by se dalo, za poměrně levný peníz, na topení odkoupit.
Ovšem to vše předpokládalo a předpokládá určitou práci a námahu, do které se nyní málokomu (zejména mladším generacím) chce.
Chce se žít pohodlně a bez námahy, ale asi bude nutné si tedy za tento „komfort“ připlatit.
A když se zdraží, tak si zase budou všichni „nárokovat“ vyšší mzdy a tak to asi půjde stále dokola. Takže ta zmíněná „krize“ (nejen v energetice) a její vývoj bude, pokud nedojde k radikálnímu „zmoudření“ společnosti, již zřejmě permanentní.;-(

mosoj

Klimatická změna si s rozmazleným lidským stvořením poradí. Nejde tak ani o omezené zdroje, ale o klimatickou změnu, díky spalování všeho co produkuje CO2. Všechno ostatní je až na druhém místě, ať se nám to líbí nebo nelíbí. zatím se zdá, že by lidstvo mohla spasit „čistá“ elektrická energie. Kde ji ale vzít bez jaderné syntézy? Zatím to vypadá že budou žít jenom ti bohatí a ostatní zpátky na stromy.

Midoc

Přichází energetická krize, odstavují se stávající zdroje el. energie. Odstavení je správné. Zároveň se však musí budovat průběžně nové bezemisní zdroje el. energie, které je budou nahrazovat. Nemůže se čekat na rok 2038.
Nové zdroje komunální bioplynové stanice, větrnné, vodní, fotovoltaické elektrárny, kotelny s kogenerační jednotkami (celková účinnost 90%) spalující bioplyn, dřevoplyn, e-gas.

Midoc

Pomuže decentralizovaná energetika. Vyrábět el. energii i v domácnostech v mikrokogene­račních jednotkách, využívání palivových článků k vytápění budov, bytů a současně k výrobě el. energie.