Venca1234

Příčestí trpné od slova nahý. Nah, nebo náh?

Je příčestí trpné od přídavného jména nahý “nah”, nebo “náh”? A může se vůbec vytvořit od přídavného jména opisem, když neexistuje sloveso se stejným základem? Děkuji

Odpovědi
Filip84

Participium pasivní tvoří se spojením s pomocným slovesem být, tedy, nahý se spojí se slovesem být, tedy (být) nahý(m)-

Podle toho, zda jde o nominativ nebo instrumentál, bude participium pasivní od slova nahý nahý nebo nahým.

Nevím, co je na tom složitého.

quentos

Správně tušíte, že vzhledem k neexistenci slovesa se stejným základem vytvořit trpný tvar nelze.