pizlicka

pri podepsani smlouvy mezidvema stranami pred pravnikem,kolik kopií se podepise?

dobry den,kdyz podepisu s druhou osobou smlouvu sestavenou pravnikem a před pravnikemi oba podepíšeme-jedna se o smlouvu mezi nami dvěma,nechava si jednu podepsanou kopii i pravnik,nebo jen mi dva,kterych se to tyka.ja jen,ze jsem smlouvu ztratila.dekuji
Doplňuji:
no jo,a co mam delat,kdyz potrebuji dokázat,ze smlouva není plněna a ja ji nemam? myslela jsem,ze by si pro tyto pripady mel pravnik jednu kopii uschovat a za poplatek mi j zkopírovat a dát.naivita?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Smlouva se obvykle vyhotovuje ve dvou kopiích, po jedné pro každou ze smluvních stran.
Doplňuji:
Pokud jste si při podepisování smlouvy s právníkem sjednali a zaplatili úschovu, tak tu smlouvu musí mít. Pokud sis to nesjednala, tak máš smůlu. Kdyby skladoval všechny smlouvy které sepíše, tak by se z toho zbláznil.

Další odpovědi
setapouch

Je mozne mit libovolny pocet kopii, presneji tolik, kolik se ve smlouve urci. A samozrejme je mozne ve smlouve prikazat jednu kopii ponechat v notarske uschovne.

Pepa25

Smlouva se vyhotovuje v tolika vyhotoveních, kolik je dohodnuto (běžně jsem zažil, že třeba každá strana dostala 2 vyhotovení). Obvyklé ale je, že každá strana dostane jeden originál a pak si může udělat libovolné množství ověřených kopií, které mají stejnou váhu jako originál.
„Právník“ (myšlen patrně advokát) si nemá důvod nechávat originál, pokud není smluvní stranou např. smlouvy o úschově (pak by si ale nechal minimálně i kopii navazující kupní smlouvy). Jediná výjimka je notář, ten smlouvy ve formě notářského zápisu povinně schraňuje a v případě nouze se u něj dají najít.
Na druhou stranu, pokud smlouvu vypracovával, tak ji asi někde v počítači má, ale to je tak maximálně po ověření si obsahu, k soudu s tím jít nemůžete.