Převzetí věcí po zemřelé babičce…poraďte…

Zdravím Vás,
mám na Vás dotaz. Ve zkratce, v době kdy jsem byl na dovolené mě zemřela má babička, ihned po návratu z dovolené jsem volal do nemocnice a informoval jsem, po té jsem nemocnici ten den ještě osobně navštívil. Sestra mě informace nechtěla sdělit, že se mám informovat další den u doktorky a zároveň mi donesla tašku s věcmi mé babičky (to co měla sebou/mobily/pe­něženka/prstýn­ky,řetízek, klíče od domu a osobní věci), dala mě podepsat doklad o převzetí a zároveň doklad, že uhradím pobyt za babičku. Pobyt jsem uhradil ihned na vrátnici, ale věci mám od této neděle dodnes. Vzhledem k tomu, že má babička neměla dobrý vztah s její dcerou, mou matkou a i mne má matka už jednou soudně napadla, mám celkem obavu, aby matka nevymyslela nějakou nedobrotu, proto že jsem přebral jako vnuk věci po babičce, především mobily, klíče od domu a prsteny. Mé matce jsem ještě ten den volal, avšak telefon mě nebrala, tak jsem ji napsal alespoň mail, že babička zemřela a jmenované věci z nemocnice má na vyzvednutí u mne, bohužel mě ještě ani neodepsala.
Má otázka zní: mohu být jakkoli popotahován za to, že jsem věci převzal a doposud je mám u sebe?
Tento vztah a situace je hrozná a nikomu bych ji nepřál.
Děkuji moc za odpovědi.

Nejlepší odpověď
anonym

Buďte v klidu, pokud vás nemocnice akceptovala jako kompetentního příbuzného a předala vám osobní věci, ničeho jste se nedopustil. Naopak jste se jako jediný příbuzný udělal to, co by v rodinách mělo být zcela normální a slušné.
Jinak dědicové v první skupině jsou děti, tedy vaše matka.
Mail je považován pouze za podpůrný a informativní prvek, takže je vhodné poslat doporučený dopis. Matka bydlí mimo město s nemocnicí?
Byla by možnost uložit věci do notářské úschovy do doby vypořádání dědictví.
Ovšem důležitá je otázka domu. Pokud tam nikdo jiný nebydlí, je nutno uzavřít energie a nahlásit úmrtí na dodavatele (případně převést na nového uživatele) a na MÚ. To vše se dokládá úmrtním listem včetně pohřbu. O něm jste se nezmínil.
Kdo se staral o babičku před její hospitalizací?
Každopádně jste nic nezákonného neprovedl.