Avatar uživatele
Registrovaný

Přeskakuje mi hlas, když zpívám vyšší tóny.

Je mi třináct a když zpívám, tak my jakoby přeskakuje hlas. Nevíte někdo čím to je nebo jak se to dá zrušit? Možná to má něco společného s mým věkem a mutací, ale já na svém hlase žádné změny nezaznamenávám. Předem díky za odpovědi. :)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Může to být nachlazením.
Může to být mutováním.
Může to být tím, že zpíváte přes rozsah hlasu.
Může to být tím, že hlas necvičíte.
Doplňuji:
To >Samba< mutování se objevuje u obou pohlaví (takže i u dívek)!

Hlas se vyvíjí postupně a pro určitá období má typické vlastnosti.

Novorozenecký věk: Výškově se pohybuje okolo komorního a. Již při narození rozlišujeme několik novorozeneckých křiků - signál bolesti, signál hladu, signál potěšení, křik při narození - které se od sebe liší svou výškou, zabarvením, hlasovými začátky. Každá matka tyto signály od sebe bezpečně rozliší. Obecně lze říci, že spokojené, libé hlasové projevy se vyznačují měkkými hlasovými začátky, zatímco nelibé projevy spojené s bolestí, nespokojeností apod. mají tvrdé hlasové začátky.

Dětský věk: Rozsah hlasu se postupně zvětšuje, takže při vstupu do školy bývá zhruba od c1 do e1, ale tento rozsah se neustále zvětšuje. Později se opět poněkud zmenšuje s nástupem puberty. Probíhá další sestup hrtanu do úrovně šestého krčního obratle.

Puberta a adolescence: V tomto období dochází k mohutnému tělesnému a duševnímu rozvoji a s těmito změnami se také výrazně mění hlas. Změnu hlasu z dětského v dospělý označujeme jako mutaci. Mutace probíhá jak u chlapců, tak u dívek, ale protože růst hrtanu je u chlapců mohutnější, jsou změny hlasu u chlapců více vyznačeny. U chlapců dochází k růstu hrtanu v rovině horizontální a zvětšuje se délka hlasivek o čtyři až osm milimetrů, u dívek roste hrtan v rovině vertikální a proto se hlasivky prodlužují asi o tři milimetry.

Atrofují tonzily a adenoidní tkáně, zvětšuje se příklopka hrtanová a hrtanové sliznice se stávají pevnější. Krk se prodlužuje, hrtan opět poklesá vzhledem ke krčním obratlům, až v dospělosti dosahuje úrovně posledního krčního obratle. Počátek puberty v našich podmínkách je u dívek mezi 11. až 13. rokem, u chlapců mezi 12. až 15. rokem. Mutace u chlapců normálně probíhá asi tři až šest měsíců, trvá-li déle, jde již o patologický stav.

Mutace probíhá ve 3 stadiích:

1. Období předmutační - hlasivky jsou překrvené, hlas je ještě dětský, ale drsný, nemelodický.

2. Mutační krize - hlas přeskakuje z dětské vysoké polohy a hlavového rejstříku do hlubokého prsního rejstříku.

3. Období postmutační, kdy je hlas již mužský a dochází k jeho stabilizaci. U dívek jsou tato stadia vyjádřena méně zřetelně, protože u nich hlas poklesá pouze o tercii, zatímco u chlapců se prohlubuje až o oktávu.

Dospělý věk: Po mutaci se hlas rozvine do několika rozsahů a timbrů: u žen na soprán (rozsah h až h2), mezzosoprán (rozsah g až g2) a alt (rozsah e až e2), u mužů na tenor (rozsah H až h1), baryton (rozsah G až g1) a bas (rozsah E až e1).

Obecně lze říci, že i fyziologické rysy předpokládají vývoj určitého typu hlasu. Vyšší hlasy mívají kratší hlasivky a stavba těla bývá spíše pyknického typu, hluboké hlasy mívají hlasivky delší a jedinci sami bývají vyšší a štíhlejší.

Stařecký věk: V pokročilém věku dochází k ochabnutí hrtanových svalů ke ztrátě elasticity vazivové tkáně a dochází také ve vyšší míře ke kalcifikaci chrupavek hrtanových. Hlasový rozsah se zmenšuje, a to jak co se týče intenzity, tak i frekvence. Objevuje se stařecké tremolo a zmenšuje se rozdíl ve výšce mužského a ženského hovorového hlasu.

http://zdravi.e15.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Ty jsi teda chlapec, když píšeš, že mutuješ? Dívky přece nemutují, asi se budeš muset smířit s tím, že jsi altová, vysoké tony nezvládáš, musíš hlas položit níž.


Avatar uživatele
Pokročilý

Možná, že na zpívání těch vyšších tónů zkrátka "nemáš".

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Samba

Pajo, máš pravdu, teď jsem si přečetla, já to na sobě ani na žádné kamarádce ale nějak nezaznamenala.

Avatar uživatele
Zlatý

Pájo

To nic, mutovala jste, ani jste o tom nevěděla... to máte jako s tím driftováním ;) ...http://www.youtube.com/…

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 1056
Zlatý annas 964
Zlatý quentos 895
Zlatý mosoj 571
Zlatý hanulka11 556
Zlatý led 522
Zlatý marci1 516
Zlatý gecco 433
Zlatý iceT 387
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.