MQ

Překročení rozhodné částky jako OSVČ vedlejší

Zdravím,

k 1. květnu letošního roku si budu ohlašovat živnost jakožto student, tedy budu považován za OSVČ vedlejší. Chci se zeptat, zda má smysl se jako OSVČ vedlejší nahlašovat, pokud se 100% jistotou vím, že přesáhnu rozhodnou částku pro vedlejší činnost pro rok 2024 (tj. základ daně 105 520Kč). Dočetl jsem se, že při překročení rozhodné částky je potřeba doplatit sociální i zdravotní za předcházející rok činnosti – tedy kompletně přicházím o jediný benefit statusu studenta, kdy studenti nemusí první rok činnosti platit zálohy na pojistné a uhradí pouze dopočtenou částku při podávání přehledu o příjmech a výdajích. Pokud vím, status studenta s sebou při zakládání živnosti žádné další benefity nepřináší (protože daňová sleva na studenta byla zrušena). Má tedy smysl dokládat potvrzení o studiu?

Zároveň se chci zeptat – nikde se nemohu dočíst, zda studenti neplatí zálohy první KALENDÁŘNÍ rok činnosti nebo první rok činnosti počítaného od data ohlášení. Tzn. pokud budu živnost zakládat v květnu 2024, nebudu muset platit zálohy jen do prosince 2024 nebo až do května 2025?

Předem moc díky za pomoc!

Odpovědi
Hlada

Jako student jsi osobou, za kterou platí zdravotní pojištění stát. Živnost je tak pro tebe automaticky vedlejší. Nemusíš proto povinně platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění z minimálního vyměřovacího základu, ale jen z přiznaného. První rok se zálohy neplatí. Pojištění se platí najednou po podání přehledů. V dalších letech pojišťovny stanoví zálohy, které se pak v přehledech vyúčtovávají. Pro vyloučení omylu si zákony přečti v originále.