Blecha

Pravost 50 Kč

Dnes si můj známí byl něco koupit, a vrátili mu dvě papíroví padesátky. Jedna byla světlejší a v rohu jí chybělo to srdce. Když šel z5 jí vyměnit, tak řekli že normálně platí. Je z roku 1993. Je to pravda ?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Platnost bankovek vydaných v roce 1993 již skončila.
V obchodě mu dali sice pravou, ale neplatnou bankovku.
http://www.cnb­.cz/cs/faq/faq_ban­kovky_vzor_1993­_konec_platnos­ti.html
Bohužel v bance ji nevymění-už je pozdě, ale pouze v ČNB.
Doplňuji:
To PostApMan:
Nevím zda by se přímo vztahovalo toto ustanovení, ale člověk nikdy neví:
§ 235 Udávání padělaných a pozměněných peněz
Kdo padělané nebo pozměněné peníze, jimiž mu bylo placeno jako pravými, udá jako pravé, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

Další odpovědi
PostApMan

Váš známý určitě chodí každý den, kolem nějaké banky. Tak mu poraďte ať se tam zastaví s tou „padesátikorunou“, ověření pravosti/platnosti je zdarma a zabere to tak minutu (pokud nebude fronta).
Nic jsem o konci platnosti „padesátikorun“ z roku 1993 nenašel. Může být například falešná.

Dodatek: Tak jak Vám vyhledal Miroslavst, platnost již skončila. Ale myslím že nebude problém jí zase v nějakém obchodě vrátit do oběhu ;)
Doplňuji:
Zase máš pravdu, asi bude rozumnější ta ČNB, ( i když pokud není z prahy tak se mu cesta ani nevyplatí).
Já takto vyřešil dilema s „vypranou“ stokorunou, v obchodě mi ji vzali, protože ten den odváželi tržbu do banky, takže jim to bylo jedno (takové bankovky jim v bance vymění, pokud jsem to správně pochopil).
S tím vrácením do oběhu bych to nebral tak vážně, pokud se jedná o padesátikorunu.
Tuším že ty dva roky dostali naposled nějací studenti za padělání „dvoutisícovek“ v celkové hodnotě 20 000. :)

Miroslavst

Nemusí být nutně z Prahy, jelikož pobočky ČNB jsou např. v krajských městech. Kde všude nevím, musel bych hledat, ale v Hradci Králové je stoprocentně.

PostApMan

Tak to bude moje neznalost, já za život potkal pravděpodobně dvě – Pražskou a jestli si pamatuji správně Brněnskou.
No i tak bych se s padesátikorunou nikam netáhl. Jen to jízdné tady v Praze by mě vyšlo na tuto hodnotu (kdybych jel z domova do ČNB) :D