ReHu

Jaký trest dostal vojín v r. 1968 za dezerci?

Přátelé, večer jsem se mrkla na film Rebelové a napadlo mě: jak dlouhý trest dostal vojín v r. 1968 za dezerci?
Nemám šajn.
Hoši, kteří jste tu dobu zažili, díky za info.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Vycházím z trestního zákona 140/1961 Sb. platného v r. 1968: záleželo na kvalifikaci trestného činu s tím, že nejmírnější je § 284 Svévolné odloučení, kdy kdyby to bylo na dobu do 14 dnů, tak by byl trest do roku (ale vzhledem k tomu, že ve filmu byli už hledáni v TV, tak byli na útěku asi víc než 14 dnů). Podle § 282 Zběhnutí je to 6 měsíců až 5 let. Podle mě § 283 Zběhnutí do ciziny nepřicházel do úvahy, protože hlavní hrdina nakonec ho za kopečky neutekl.

Další odpovědi
Hufnágl

Pachateli hrozil trest odnětí svobody na pět až dvacet let za současného
obligatorního propadnutí jeho majetku.

Zdroj: https://karoli­num.cz/data/cla­nek/3087/PHS_1_2016_07_P­olnar.pdf

Kepler

Podle dnešního trestního práva:
„Podle § 322 českého trestního zákona (č. 40/2009 Sb.) ten, kdo nesplní, byť i z nedbalosti, osobní nebo věcnou povinnost pro obranu státu a ten, kdo se úmyslně vyhýbá plnění takové povinnosti bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta, za přitěžujících okolností pak odnětím svobody na dvě léta až osm let.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Dezerce
Za válečného stavu za to bývá u většiny států trest smrti zastřelením.
Jak to bylo v r. 1968 nevím, ale tipuji, že tresty byly tvdší.