maruš

Lze ještě použít a nějakým způsobem přehrát prasklou gramofonovou desku?

Lze ji ještě použít a nějakým způsobem přehrát, nebo vyhodit? Je na ní projev z 50. let. Třeba muzeum by si s ní poradilo?

Odpovědi
Vojta24

Pokud je ten projev sám o sobě hodnotný a jeho záznam unikátní, dá se z desky „opticky naskenovat“, desku samotnou už ale neopravíš.

Optické skenování gramofonových desek je samo o sobě docela věda. Je k tomu třeba skener s opravdu velmi vysokým rozlišením (nějakých 13 tisíc DPI, to už je skoro skener/mikroskop 🙂 a takový sken obsahuje dokonale rozeznatelné drážky a jejich tvar, dá se nasimulovat pohy jehly a vznikající vlnění, přecházející v akustickou vlnu. Dělá se to ale jen u opravdu velmi cenných nahrávek, jinak to nemá smysl, ztrácet s tím čas.

elkon

Nelze opravit, drážky a jehly jsou až moc jemné a citlivé.