saboo

Praha – Mladá Boleslav – každý den

Ahoj, naskytla se mi pracovní nabídka v Mladé Boleslavi, ale jsem z Prahy. Jak se tam nejlíp každý den dostat? – Auto mám, ale bude mě to stát měsíčně tak 5000 – asi se dohodnu s kolegy na spolujízdách, nebo jezdí nějakej bus/vlak? a vyplatí se to?

Nejlepší odpověď
anonym

ad quentos – vlakové spojení není dobré, i rychlík jede 70 minut, kdežto přímý autobus z Černého Mostu pouhých 40 minut a s cca poloviční nižší cenou.
Proto všichni dojíždějící preferují právě autobus, kde rychlostní komunikace na M.Boleslav nabízí nejrychlejší spojení.
Jinak platí rozvaha o spolujízdě, (při dnešních cenách je rentabilní už od 2 lidí).
Někteří též volí variantu přes týden ubytování na ubytovně v Boleslavi (cca 1 500 – 2000,– Kč/ měsíc).
Doplňuji:
Co ušetří? !! Vlak jede 72 km a základní jízdné je 106 Kč a hodina navíc při denním dojíždění je sakra znát.
Autobus jede 50km, bez přestupu (u linky do Špindlu dokonce bez jediné zastávky) a jízdné je 65 Kč s možností tzv. relačního jízdného (dělnické týdenky byly zrušeny, dnes zůstávají jen 4 druhy žákovských slev). V rámci konkurenčního boje nabízejí jednotliví dopravci další slevy, platby kartou, předplacené jízdné apod.
viz odkaz na dopravce a tarify:
http://www.tran­scentrumbus.cz/in­dex.php?page=ta­rifni_podminky
P.S. Otázka patří do rubriky Cestování.

Další odpovědi
quentos

Údajně nejlevnější je právě spolujízda. Jinak chcete-li vlakem, pro pravidelné cestování vlakem je nejlepší pořídit si In-kartu, investice do ní se časem vyplatí – její držitel má slevu; vlakové spojení mezi těmito městy je dobré, většinou přímé.
Doplňuji:
onu „dobrotu“ jsem posuzoval podle počtu přestupů a s autobusy nesrovnával, nicméně je otázka, zda se tazateli nevyplatí ona půlhodina jízdy navíc, když ušetří.

anonym

Pánové, zkusila bych Vás rozsoudit. Asi jako jedna z mála tuhle trasu mám „zažitou“. Jezdí tu vlak i autobus. Záleží na tom, kdy ráno musíte být v práci. Tomu potom musíte přizpůsobit dopravní prostředky, kterými budete cestovat.
Pravdou je, že některá vlaková spojení se dají zvládnout za hodinu, ale také autobusem se dá jet až hodinu a půl. Takže opravdu bych se orientovala nejspíš na ježdění autem a domluvila si pokud možnost plného vytížení vozidla s poměrným rozpočítáním nákladů. V tom případě byste určitě ušetřil.
Ani podle slev u vlaků a autobusů se totiž nedá jednoznačně určit, že zvolená doprava bude pro Vás ta nejlevnější.
Soused jezdil do Mladé Boleslavi z Kosovy Hory u Sedlčan. Jezdil jednou týdně a jinak si sehnal ubytovnu. I to je možné řešení.
Nepropadejte zbytečně panice. Až nastoupíte, rychle se zorientujete, a určitě najdete dost ochotných lidí, kteří Vám poradí z vlastní praxe. Philips Hranice měl vlastní autobusy na svoz zaměstnanců. Nevylučuji, že něco podobného bude fungovat i mezi Prahou a Mladou Boleslaví.

anonym

ad ocko – ani jeden vlak to nestíhá za hodinu, právě nejrychlejší jede 1 hod. 10 min., běžná doba je cca 1,5 hod.
Všichni dojíždějící, o nichž vím, cestují výhradně autobusy z konečné metra, kde šetří čas i jízdné díky rychlé MHD – z centra (Florenc) jen 16 min.
A ubytovnu jsem zmiňoval už v původní odpovědi.
Vlak navíc staví min. 4×, zkus si dát do vyhledání spojení – žádný vlak za hodinu prostě neexistuje. (A to je ještě nutno připočíst cestu na nádraží a z nádraží).