Avatar uživatele
Registrovaný

poznatky z hydromechaniky

Mějte láhev s otvory naplněnou vodou. Když je uzavřená, voda nevytéká, ale když je otevřená, voda vytéká po parabolách.

Pokud jsem správně pochopila, v případě uzavřené lahve je atmosférický tlak u otvorů větší než hydrostatický tlak, tudíž voda nevytéká.
V případě otevřené lahve je atmosférický tlak u otvorů menší než hydrostatický tlak, tudíž voda vytéká.

A přichází moje otázka, která mi v tom dělá nejasnost.
PROČ je v prvním případě atmosféricky tlak větší a v druhém menší? Co se změnilo sundáním víčka?

Díky, AK.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Opět trochu pomatené.
Hydrostatický tlak je u otvoru stále stejný, ale v případě uzavřené lahve je atmosférický tlak v lahvi roven hydrostatickému, ale má opačnou hodnotu (-). Takže se hydrostatický a atmosférický tlak vzájemně vyruší a voda nevytéká.
Pokud lahev otevřeš tak se atmosférický tlak přičte k hydrostatickému a voda začne vytékat. Jestli čůrá po parabolách ale nevím, nikdy jsem to nezkoumal.

Už jsi někdy pila ze skleněné lahve, pokud to neumíš moc dobře to nejde z naprosto stejných důvodů.
Doplňuji:
Samozřejmě když má tlak zápornou hodnotu jedná se o podtlak a ten má stejně velikou absolutní hodnotu jako je hydrostatický tlak v té láhvi.


Avatar uživatele
Stříbrný

Nikoli láhev s otvory, ale jen láhev s otvorem a to malým. Přip by mohlo být pár opravdu malých otvorů, ale ve stejné výšce.
Předpokládám tedy, že řeč je o stojící lahvi od kokakoly která má dírku v boku. V takovém případě odteče právě tolik vody, že se v prostoru pod víčkem vytvoří jemný podtlak, takový, že tlak pod víčkem + hydrostat. tlak v místě otvoru = atmosférický tlak. V takovém případě vlastně nic nenutí vytékat vodu otvorem.
Pokud otevřeš uzávěr už na hladině nebude podtlak, ale atm. tlak, u otvotu bude v kapalině atm. tlak + hydrostat. tlak, na druhé straně atm. tlak. Rozdíl tlaků bude nutit kapalinu stříkt ven.

Atmosferický tlak je pořád stejný, mění se tlak v kapalině, protože v jednom případě je pod víčkem snížený tlak vzduchu, ve druhém případě je tam atm. tlak.

Pokud budeš mít víc otvorů v různých výškách, pak i při uzavřeném víčku se tlak v kapalině vyrovná s atm. tlakem u nejvyššího otvoru a z nižších bude stříkat voda (nejvyšším bude vnikat vzduch do lahve)

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3218
Zlatý quentos 1425
Zlatý mosoj 1387
Zlatý Drap 1208
Zlatý Kepler 945
Zlatý led 722
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.