annas

Poznáte osobnost, která se narodila 15. 9.?

Leonidas
V soutěskách Thermopyl vstříc hledě záhubě jisté,

  • barbarů v půlkruhu postoupil tém –

zezadu zaskočen zrádcem,
stál Leonidas…

Znáte některou jinou básnickou skladbu? Vysvětlíte, kdo byl Leonidas?

.
Doplňuji:
Zapomněla jsem uvést, doplníte, kdo je autorem básně Leonidas?

Nejlepší odpověď
vagra

Dovolím si tady přihřát svou Slezskou polívčičku.
Protože tady už o Léonidovi bylo řečeno ve zkratce všechno,nedá mi nepřipomenout,že jedna z básní P.Bezruče,ze sbírky Slezské písně,se jmenuje Leonidas.
Slezský bard v ní přirovnává zradu spáchanou na naší republice v r.1938 ke zradě, spáchané na Leonidovi.
Takže autorem básně Leonides je P.Bezruč.
Ale je mi jasné,že tohoto autora, jste asi na mysli neměla. :D

Další odpovědi
1popelka1

Leonídas byl spartský král, proslavil se bitvou u Thermopyl, v níž bojoval proti Peršanům (vedl je Xerxés), v bitvě padl.

Našla jsem epitaf složený na počest Sparťanů padlých v bitvě, byl vyryt v místech, kde byli pohřbeni:
Jdi, poutníče, a zvěstuj Lakedaimonským
že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Bit­va_u_Thermopyl

Doplňuji:
15.9.1867 se narodil Petr Bezruč, tak jsem zagúglila a našla jsem Slezské písně – http://www.wi­kilivres.info/wi­ki/Slezsk%C3%A9_p%C­3%ADsn%C4%9B/Le­onidas

iceT

Leonidas,spar­tsky(spartansky)vlad­ce celil presile perskych valecniku a mam za to,ze tam i zemrel.
Zadnou podobnou basnickou skladbu neznam.
Doufam,ze se nikdo nebude smat,ja jsem jen videla 300 Bitva u Thermopyl.

rynek878

autorem byl:
Petr Bezruč – vlastním jménem Vladimír Vašek, narodil se v Opavě

  • v deseti letech se přestěhoval do Brna – tam žil šedesát let s výjimkou dvou roků, kdy žil v Místku – tam se patrně zrodily Slezské písně
  • Slezské písně – oblast Ostravska, Opavska – lidé mají těžký život – sociálně nižší postavení, zaměstnání v dolech, hutích
  • většina básní psána v ich-formě – Bezruč se stylizoval do ochránce, mluvčího horníků
  • báseň Leonidas – stylizoval se do Leonida – postavil se silnější armádě a v bitvě u Thermopylu padl
  • Maryčka Magdónova, Kantor Halfar – sociální balady

annas

Ale Rynku, to jste mě překvapil, že jste se zapojil do diskuze. Příště zas.

vagra

Než jsem zformuloval odpověď-popelka tu svou doplnila.Jo-hold mládí je mládí.

1popelka1

Vagro, spíš jste ji přehlédl, doplnila jsem ji už před půl hodinou:-) Ale to tak neberte, možná jsem mladší, ale slepoň a bez vašich zkušeností… A to, že je přirovnávána k r. 1938 (zřejmě máte na mysli Mnichovskou zradu (dohodu)), to jsem nevěděla, takže pro mě další nová a zajímavá informace.

vagra

A teď ke všemu zjišťuju,že je na netu pod Vaším odkazem-fakt-stáří je k ničemu..

vagra

Vždyť je to jedno-o nic nejde.Jenom k tomu času.
Vaši odpověď jsem četl,ale unikl mi dodatek.
O tom,že tu báseň napsal Bezruč,jsem věděl-jenže jsem si přesně nepamatoval,jak říká vnučka-vo co go.
Musel jsem najít Slezské písně v knihovně,najít básničku už nebyl takový problém.Pak si ji ještě přečíst a sesmolit co nejkratší odpověď,vydatlovat ji aby byla čitelná a já píšu pomalu…ono se to nezdá.

1popelka1

Vladimír Vašek alias Petr Betruč by mě tedy nenapadl…

annas

Jsem ráda, že jsem vyprovokovala Vaši diskuzi. Opakuji se, ale těší mě, že odpovídáte na mé otázky.

kropitko

nečetla jsem to,ale možná by to mohl napsat Richard Glover,no a jestli je to on,tak od něho jsem četla Ducha admirála Hosiera,ale střílím od boku. Jinak Popelka má pravdu.

kropitko

takže Richard Glover,to není? Tak se nechám podat.

annas

Kropítko, nechci zatím jeho jméno uvádět. Já jsem zapomněla vložit ještě jednu část otázky.