Kulpix

Pozná „laik“ rozdíl mezi hudbou ve formátu .mp3,.flac,.ogg?

pokud budu mít tutéž skladbu v těchto třech formátech, poznám nějaký rozdíl, nebo ne?

Odpovědi
Roman71

Ono taky hodně záleží na tom, jaký datový tok je při převodu do .mp3, .ogg zvolen a zda se jedná o konstantní datový tok nebo variabilní. Flac je komprese bez ztrát na rozdíl od předchozích dvou zmíněných formátech.
Citlivé ucho „hifisty“ rozdíl pozná, ale pokud pustím 320kb s variabilním datovým tokem a následně flac běžnému posluchači, těžko pozná rozdíl.

Kepler

Formát ogg neznám, stahuju výhradně v mp3. Ten je komprimovaný, údajně za jistého snížení kvality. Flac je plnohodnotný, ale taky zabírá podstatně víc místa. Já osobně rozdíl moc nepoznám, ale fajnšmekři s kvalitní hudební aparaturou dávají přednost flac.

xxx3

Jak už tu bylo zmíněno, záleží na zvoleném bitrate, ale také na kvalitě přehrávacího zařízení. V případě mp3 a ogg se jedná o ztrátovou kompresi, takže jde o to, kolik dat se reálně „zahodí“. Na kvalitních sluchátkách to poznat bude, na nějakém „chrochtátku“ už spíš ne.