annas

Považujete „levisky/strausky“ za vynález nejslavnějších kalhot „blue jeans“, které jsou „módní hit“ téměř 150 let?

1. Nosíte džíny této či jiné značky běžně, třeba kvůli tomu, že vydrží, protože jsou ušité z hrubé pevné bavlny a že na těle sedí i dobře vypadají?

Připomínám výročí úmrtí tvůrce legendárních kalhot z denimu. Zemřel 26. září 1902.

Je to „Levi Strauss, rozený Löb Strauss, německo-židovský imigrant ve Spojených státech amerických, který založil první společnost na výrobu džín. Jeho firma Levi Strauss & Co. byla založena v roce 1853 v San Francisku v Kalifornii.“

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Levi_Strau­ss
--

„Strauss své první kalhoty se sloganem "Pro muže, kteří pracují“, prodával v r. 1873 za 1 dolar." (MF Dnes).

Je třeba si uvědomit, že spojení „módní hit“ má mnohem širší význam, netýká se jen současnosti.

Zkrátka džíny jsou kalhoty, které jsou příznačné pro určitou dobu, jako „módní hit“ zasáhly do oblékání a ovlivnily je, i když džíny nebylo zpočátku součást běžného oděvu, ale byl to nový výrobek, který dosud neexistoval.

Už od svého původu, se staly džíny módním oděvem pro horníky, později kovboje, americké vojáky,, rebely a také hudebníky všech stylů – od rock’n’rollu, folku a klasického rocku přes punk až třeba k hip hopu.

V 50. letech se začaly nosit jako součást běžného oděvu. U nás se kupovaly v Tuzexu, běžné dostupné byly až od 70. let.

Tudíž po celou dobu byly/jsou v módě. Samozřejmě se nosily k různým účelům a také se jistým způsobem vzhled měnil. Např. šířka nohavic délka kalhot, jejich vzhled atd. To je současný trend.

Nejlepší odpověď
Drap

Toto oblečení vynesla na výsluní praktičnost až později se staly modním hitem. Nosím, teď už spíše jen občas. Byla však jistá doba, kdy jsem je nosil každý den. A neznám snad člověka, který by je nikdy nenosil. Nemyslím tím přímo orginál, ale i různé repliky.

Další odpovědi
Kepler

Jistě, gatě z denimu nosím téměř nepřetržitě od 70. let, protože jsou odolné a praktické. Nesouhlasím ale s tím, že jsou módním hitem už 150 let, dřív to byly obyčejné pracovní kalhoty, módou se staly asi tak od 60. let min. století.

Výklad pojmu módní hit je poněkud svérázný, já ho takto nechápu. Možná tyto kalhoty nosil kdysi i různí rebelové a muzikanti, ale módou se to stalo fakticky až v 60, letech. Freddy Mercury taky nosil husarské kabátce, ale módou se to nikdy nestalo.

Mc Merkurion

… před 150 lety tyto kalhoty byly obyčejnejma montérkama hledačů zlata a pasáků dobytka, módním hitem začaly bejt až tak v šedesátých letech, a to že se nosí dodones, neznamená, že jsou stále v módě, jsou jen praktické >>> toaleťák se používá taky už od 14-týho století a nedá se něm říct, že je to módní hit …
… módním hitem byly třeba kalhoty do zvonu, hit je malé období,kdy jej nosí skoro všici …

zjentek

No tak určitě! Ani mustangy, wranglery, či leečka mi v procesu roboty nedělají tak dobře v rozkroku, jako právě Levi´s. To levisky jsou tím nejspolehlivějším komfortem pro tvrdou práci, který si také ale patřičně zaplatíme ;)

led

Džíny boli pôvodne vyrábané ako pracovné nohavice pre náročné práce pre svoju odolnosť voči oderu a mechanickému poškodeniu.

Módny hit z nich spravili až neskôr ľudia, ktorí s manuálnou prácou mali spoločné len počítanie bankoviek v snahe zapôsobiť na masy nižšie zarábajúcich. Stačí pozrieť na cenu takýchto módnych hitov a ich umelé odierania a diery.

Je rozdiel medzi módou a obľubou.
Pôvodné džínsy, texsky, rifle… boli obľúbené práve pre svoju odolnosť voči mechanickému poškodeniu ako pracovné nohavice. Nikoho by nenapadlo, pokiaľ sa nestali módou, ísť v nich do divadla, alebo na koncert.

ivzez

Souhlasím s Keplerem, o módě se dá mluvit ± od 60. let.
I mně výklad „módního hitu“ přijde svérázný a krkolomný.

annas

Ad Kepler,

je třeba si ujasnit význam slov.

módní = je něco, co je příznadobová čné pro určitou dobu. Takže i pracovní oděv byl módní ve své době. Dobová obliba.

hit – módní jev, který není omezený dobou.či druhem oděvu. populárního. Takže i když kalhoty sloužily nejdříve jako pracovní oděv, byly také populární.

„Až do třicátých let byly tyto kalhoty čistě pracovní oděv. Mnozí Američané však začali trávit dovolenou na venkovských sídlech a farmářské kalhoty se stávají zajímavých suvenýrem a tak se dostanou do měst. Později ještě přibude červené látkové logo na zadních kapsách a díky hollywoodským rebelům v 60. letech jsou džíny najednou samozřejmostí.“
¨http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/3153-vyhledavani/?se­archType=name&kMon­th=00&kDay=-+den±&monthYe­ar=00&yearSear­ch=&nameSearch=Le­vi+strauss

V USA už v letech 50., u nás se objevovaly jen v Tuzexu.

Takže džíny byly módním hitem po celou dobu, i když úro různé použití.

ivzez

Skutečnost, že se nosily po celých 150 let,
podle mne neznamená že by po celou dobu
byly módním hitem.

Slovo „hit“ možná může mít více významů,
ale v současnosti se používá trochu jinak, než jak
jej vysvětlujete Vy.

Pracovní oblečení nepovažuji za módní hit.

annas

Opavdu význam byl takový, jak jsem uvedla. Brala jsem se, že i jako pracovní oděv byly úspěšné, výhrou, omráčily nositele a zájem o ně výrobce.

Když už někdo reagoval, doplnila jsem, jak to chápu, ale nechtěla jsem měnit celou otázku. Jen jsem požádala quentose, aby doplnil uvozovky, které jsem zapomněla.

Takže teď se dá brát jako nadsázka.

Ale beru samozřejmě i názory, že dnes se módní hit bere jinak.

ivzez

Nadsázku beru. (–: