xiperio

Považuje církev lež za hřích?

Lidé co psali v Bibli nepravdu a vymýšleli si, tak vědomě lhali? Jak se na to dívá Vatikán.

Nejlepší odpověď
marci1

Lež nepatří mezi sedm hlavních hříchů. Celá problematika lži – pravdy, lhaní je totiž velice složitá. Určitě budete vnímat jinak tyto čtyři názorné situace:

  1. Matka vypráví dítěti o pohádkových bytostech (například o Křemílkovi s Vochomůrkou)
  2. Člověk se vydává za pracovníka elektráren a okrade důchodce v jeho bytu
  3. Za války zapře člověk před gestapem pronásledovaného, a tak mu zachrání život
  4. Dívka nepřizná před vrstevníky, že dosud neměla kluka.

Hodnocení každé z těchto uvedených situací je odlišné.
Lžeme totiž třeba proto :

  1. abychom měli v situaci vlastní prospěch
  2. abychom chránili sebe sama
  3. abychom druhému pomohli
  4. abychom druhému ublížili

I toto hodnocení trochu pokulhává a každou situaci je nutno řešit zvlášť. Např. si někdo myslí, jak druhému pomáhá a přitom je to právě naopak. Jestliže Ježíš říká: Já jsem cesta, pravda a život, i my máme podle něj k pravdě růst. Nejde to hned a lidé se snaží Krista následovat s rozdílnými výsledky. Nikdy nebudeme dokonalí, ale přesto ten ideál můžeme mít před očima.
Na druhé straně máte oprávněný nárok na této cestě chránit v životě sami sebe a nevystavovat se tomu, co byste neunesli, na co nemáte ještě sílu. Člověk jistě během celého svého života zraje a jeho úkol je aktivně na tomto zrání do plného lidství pracovat. Je to velmi dobrodružný úkol, je také jen pro lidi opravdové, kteří se sebou chtějí něco dělat a dělat i něco pro druhé. 🙂
https://www.vi­ra.cz/texty/o­tazky-a-odpovedi/lez-velky-hrich

Další odpovědi
da ny

Ono je to vcelku jedno.
Bůh miluje všechny, hříšníky, zloděje i vrahy…..
Bůh odpouští všem, obzvlášť kajícníkům.
To se týká zejména katolické církve NZ (Vatikán) i Anglikánská církev apod..

Kelt

To je různé. Já neřeknu manželce o výdajích a jsem lhář. Příbuzný má těžkou nemoc ale matce to neřeknou, aby se netrápila. Takže co je pravda a co je lež? Nikdo nezná skutečnou pravdu a taky lež není každá stejná.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Schluker

Bible je klasicka fantasy novela, v tech se lze jaksi z principu :)