Avatar uživatele
xiperio

Považuje církev lež za hřích?

Lidé co psali v Bibli nepravdu a vymýšleli si, tak vědomě lhali? Jak se na to dívá Vatikán.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? marci1 před 1248 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
marci1

Lež nepatří mezi sedm hlavních hříchů. Celá problematika lži – pravdy, lhaní je totiž velice složitá. Určitě budete vnímat jinak tyto čtyři názorné situace:

  1. Matka vypráví dítěti o pohádkových bytostech (například o Křemílkovi s Vochomůrkou)
  2. Člověk se vydává za pracovníka elektráren a okrade důchodce v jeho bytu
  3. Za války zapře člověk před gestapem pronásledovaného, a tak mu zachrání život
  4. Dívka nepřizná před vrstevníky, že dosud neměla kluka.

Hodnocení každé z těchto uvedených situací je odlišné.
Lžeme totiž třeba proto :

  1. abychom měli v situaci vlastní prospěch
  2. abychom chránili sebe sama
  3. abychom druhému pomohli
  4. abychom druhému ublížili

I toto hodnocení trochu pokulhává a každou situaci je nutno řešit zvlášť. Např. si někdo myslí, jak druhému pomáhá a přitom je to právě naopak. Jestliže Ježíš říká: Já jsem cesta, pravda a život, i my máme podle něj k pravdě růst. Nejde to hned a lidé se snaží Krista následovat s rozdílnými výsledky. Nikdy nebudeme dokonalí, ale přesto ten ideál můžeme mít před očima.
Na druhé straně máte oprávněný nárok na této cestě chránit v životě sami sebe a nevystavovat se tomu, co byste neunesli, na co nemáte ještě sílu. Člověk jistě během celého svého života zraje a jeho úkol je aktivně na tomto zrání do plného lidství pracovat. Je to velmi dobrodružný úkol, je také jen pro lidi opravdové, kteří se sebou chtějí něco dělat a dělat i něco pro druhé. 🙂
https://www.vi­ra.cz/texty/o­tazky-a-odpovedi/lez-velky-hrich

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
da ny

Ono je to vcelku jedno.
Bůh miluje všechny, hříšníky, zloděje i vrahy…..
Bůh odpouští všem, obzvlášť kajícníkům.
To se týká zejména katolické církve NZ (Vatikán) i Anglikánská církev apod..

Upravil/a: da ny

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

To je různé. Já neřeknu manželce o výdajích a jsem lhář. Příbuzný má těžkou nemoc ale matce to neřeknou, aby se netrápila. Takže co je pravda a co je lež? Nikdo nezná skutečnou pravdu a taky lež není každá stejná.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

před 1043 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Schluker

Bible je klasicka fantasy novela, v tech se lze jaksi z principu :)

před 1248 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek