MadAnnie

Používáte slova jako karkas, hůlava a drychmat?

Já zcela běžně, ale zjistila jsem, že většině lidí to nic neříká…
Doplňuji:
hmm… dodávám teda vysvětlení 🙂

hůlava – když je škaredé počasí – prostě třesky blesky a podobně

drychmat – spát, u nás doma vždycky táta říkával: běžte drychmat

karkas – když je něco nezdolatelné – od nějaké vysoké hory s názvem Karkas je to tuším odvozeno

Nejlepší odpověď
annas

Tazatelka vložila slova, ale neuvedla, kde se užívají. Proto doplňuji pro zájemce.

  1. Húlava patří do nářeční oblasti kolem Uherského Hradiště = bouřka, vichřice, sněhová vánice.
  2. karkas – ostrý, horký – časté na Hodonínsku
  3. drychmat n. drchmat = spáti (poměšně) – užívá se v nářečí hanáckém i lašském.

Možná se slova objevují i v jiném nářečí.

Nářeční slovník

Další odpovědi
hanulka11

tak to čtu úplně poprvé ,ani jsem to nikoho neslyšela vyslovit taková slova, zřejmě se pohybuji v jiném kraji než ty

WeeBear

I já to slyším (tedy – vidím) poprvé. Ne, opravdu to nepoužívám, ale zase věřím, že kdyby to používal někdo z mých známých, tak si po čase zvyknu.. 🙂
Doplňuji:
Děkuji za doplnění.. 🙂 Je to zajímavý nový poznatek. 🙂

Jikra

Jsem z okresu Kladno mám šest křížků na hřbetu ale tohle slyším poprvé v životě.

Drap

Nikdy jsem neslyšel, zřejmě slova používaná jen v nějaké lokalitě.