Používáte „bezkontaktní platební karty“ ?

  1. Prakticky všechny banky se chystají v brzké době nahradit vaše platební karty takovými, které disponují bezkontaktní technologií RFID. Je možné že už takovou máte, poznáte ji podle ikonky radiových vln přímo na potisku karty.
  2. Takovou platební kartou, vybavenou bezkontaktní technologií, lze v obchodech částky do výše 500 Kč platit i bez znalosti pinu (prostě jej vůbec nemusíte zadávat, přiložíte kartu a platba ihned proběhne)
  3. Data na čipu RFID jsou uložena nešifrovaně, lze je tedy snadno přečíst a zkopírovat třeba na hotelovou kartu používající stejnou rfid technologii …
  4. Technicky zdatný kapsář má dnes zdá se jednodušší práci, dříve musel sáhnout do kapsy a čmajznout šrajtofli. Dnes mu stačí jen se kolem vás v tlačenici mihnout a přiblíšit svoji čtečku RFID k vaší kapse, čtečka načte údaje potřebné k vytvoření duplikátu RFID čipu a s tímto duplikátem se může vydat do nejbližšího supermarketu a s limitem 500 korun a několika platbami na den vás může začít obírat, pin k tomu nepotřebuje, nepotřebuje k tomu ani vaši kartu 🙂 ta vám zůstala v peněžence

Nechápu jak vůbec mohou banky takhle hazardovat s penězi svých klientů a vnucovat jim technologii, která neposkytuje dostatečné zabezpečení. Tím otevírám anketní otázku, používáte už bezkontaktní platební karty?
Doplňuji:
NFC je pasivní prvek, zjednodušeně řečeno to že ke čtečky v supermarketech jej umí přečíst na vzdálenost max 5 cm je spíš problém té čtečky než NFC … viz video http://www.you­tube.com/watch?v=Wwy8But­HbcU kde NFC odpověď zachycují na poměrně velkou vzdálenost. 1,5 metru není problém.

Nejlepší odpověď
dudu

ANO používám, ale pin zadávám i u částek nižších než 500Kč

Obdobu v podobě elektronické rodinné peněženky používám k úhradě jízdného IDS Jmk už několik roků. Jako „frajer“ poté, co vyslovím cílovou stanici a šofér autobusu nastaví parametry, šmrncu o terminál svojí peněženkou kde mám založenu kartu a odebéři si jízdenku. Je to praktické a elegantní.

Další odpovědi
brillant

NE nepoužívám a rozhodně se tomu budu bránit dokud to půjde

Doplňuji:
zatím k nim nemám důvěru

anonym

ANO používám, pin u částek pod 500Kč nemusím zadávat

V odkazu máš technické argumenty vyvracející laické obavy ze zneužití:
Nemusíš ji vytahovat z obalu, takže máš chráněné údaje (č. karty, jméno), terminály jsou registrované, načtení vyžaduje krátkou vzdálenost (téměř dotyk), Opencard mám pár let a pokaždé ji musím strčit revizorovi doslova pod čtečku a i tak mu to vždycky chvíli trvá, než ji vůbec načte.
Máš-li strach, tak si ji dávej do vnitřní kapsy (náprsní) a třeba do stíněného obalu.
To by se tě fakt musel kapsář delší chvilku dotýkat, aniž by věděl, kde ji máš uschovanou.
Já ji nosím v peněžence, v přední přiléhavé kapse džín a ještě nikdy mne žádný kapsář neokradl. (Kdežto mé ženské z kabelky přes rameno už opakovaně).
P.S. Ze 6 možností ankety opět chybí jiná odpověď, přece se nemusím ani panicky strachovat, ani exaltovaně těšit, ale racionálně a poučeně využívat, jako většinu moderních technologií, včetně internetu apod.
Doplňuji:
Ad doplnění otázky – dostatečné argumenty jsou již v odkazu, výhody převažují rizika a nařknout banky z nezodpovědnosti, kdy předcházela analýza aplikací profesionálními týmy i v reálu, je značně troufalá a nekvalifikovaná.
Ovšem reakce na chybné zadání, kdy místo skutečné ankety se stal limitující diktát, v doplnění ani ťuk.

Zdroj: http://www.cle­verandsmart.cz/bez­kontaktni-platby-jsou-bezpecne/

anonym

NE zatím ještě nepoužívám, ale ji mám dostat, tak už se těším

Doplňuji:
nebojím se toho, to bych musel zrušit i současnou kartu, hrozí ukradení, ztráta, zapomenutí někde i v bankomatu. Beru to s rezervou, ale peněžní ústavy tu částku budou vracet, pokud nepůjde o účelový podvod. Což češi umějí.
Cestujícím taky nikdo nevykrádá el. peněženky (karty) na MHD, princip je stejný. Navíc se dá blokovat a pak za mírný obolos (20–30 kč) dočasně odblokovat, použít ji a jde zase do bloku. Nenakupuji kartou každý den, tak 3–4× do měsíce.

Funna

NE nepoužívám a rozhodně se tomu budu bránit dokud to půjde

Doplňuji:
Sice jsem už něco podobného vyzkoušela, když před lety Česká spořitelna vybrala naše město jako zkušební vzorek pro novou službu…byly to karty které sice musely projít čtečkou, ale PIN se nezadával, to bylo hodně pohodlné (v té době se běžně zadával PIN a ještě se musel podepisovat účet…a to bylo dost zdlouhavé a otravné)…jenže to byla doba, kdy ještě „elektronické“ vychytávky sloužící k zneužití karty, byly u nás v plenkách a ne moc dostupné…teď už tomu až tak moc nevěřím, protože český národ je velmi vynalézavý v tom, jak se kde co nejpohodlněji obohatit…