vas999

Používala Marie Stuartovna steganografii?

Je pravda, že Marie Stuartovna používala steganografii, aby utajila svoje zprávy, když byla ve vězení? Byl to nějaký zajímavý systém, nebo prostě jenom první písmeno každého slova?

Nejlepší odpověď
annas

Ano. Ale dívala jsem znova do článku, zmátl mě nadpis, takže spíš šlo o šiiforvání, i když se ve steganografii používala např.

"první (druhá, poslední) písmena některých domluvených slov v dopise tvoří krátký utajený text
Vyznačení písmen v jinak nezávadném textu
Ukrytí znaků otevřeného textu na předem domluvených pozicích

Ukrytí znaků otevřeného textu na předem domluvených pozicích,

Nešlo jen o neviditelnž inkoust.
https://anzdoc­.com/moderni-kryptologie-modern-cryptology-gabriela-bilkova.html

Steganografie používaná v historii rozdělujeme na skupiny:

  1. Lingvistické steganografie (předem domluvené znaky, či slova textu)
  2. Technická steganografie (nejrůznější technologické procesy, fyzické ukrytí zprávy)

"Principem stenografické šifry je nahrazení každého písmene slovem z předem určené tabulky.

Trittheim zavedl a doporučoval vkládat do šifrového textu takzvané „klamače.“ Jednalo se o náhodné vkládání znaků do textu za účelem ztížení statistického rozboru, který by mohl šifru prolomit.
anovnické rody používaly tehdejší systémy k šifrování vlastní tajné korespondence

"Samozřejmě, není radno podceňovat schopnosti analytiků šifru prolomit. Existují případy, kdy byly velmi choulostivé informace ze slabě zašifrovaného textu odhaleny a stály tak dopisovatele jeho život.

Jednou takovou nešťastnicí byla skotská královna Marie Stuartovna. Její dopisy obsahující souhlas k přípravám povstání a zavraždění anglické královny Alžběty byly dešifrovány a staly se tak usvědčujícím důkazem při soudním přelíčení."

http://www.epochti­mes.cz/20080704­5462/Tajemstvi-Sifer-Po-stopach-Kryptografie-a-Steganografie-III.html

Když kliknete na poslední slovo, dostanete se dál a získáte víc informaci. Najdete i tabulky pro šifrování.

Na konci článku je odkaz na další články, které se tajemstvím šifer zabývají.

Takže si nejsem jitá.

Další odpovědi
aliendrone

Ne. Pokud je mi známo, tak Marie Stuartovna používala šifru, kterou prolomil Thomas Phelippes, největší kryptolog své doby a vynikající matematik.

Steganografie je něco jiného, než šifrování. (Jde o UKRYTÍ zprávy, tudíž pokud zprávu nenajdeš, NELZE ji přečíst/dešifro­vat.) Typicky „neviditelný“ inkoust apod.

DODATEK – to, co tvrdí autor v článku je nesmysl. Jedná se o perfektní ukázku tzv. „substituční šifry“ (nahrazení písmene slovem, znakem či jiným pímenem dle předpisu – obykle ve formě tabulky či seznamu)! Lze diskutovat, jde li více o šifru nebo o kód, každopádně o steganografii nejde v žádném případě > https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Babington_Plot

Tabulka je naopak klasickým znakem šifry nebo kódu (např. Vigenerova šifra [čtverec], popřípadě i tranzpoziční mřížka aj.)