Krejcík

Potřebuji pro létání v EU mít cestovní pas, nebo stačí občanský průkaz?

Ahoj, chci se zeptat, zda je potřeba pro létání letadlem mít u sebe pas, nebo mi stačí občanský průkaz? Mám ho propadlý. Let pouze v rámci EU. Děkuji.

Odpovědi
Otazník123

V rámci EU stačí občanka a je jedno jestli letecky nebo po zemi. Zde je mapa zemí kde stačí občanský průkaz. https://www.ces­tujlevne.com/blog/ces­tovani-obcansky-prukaz

Dochy

https://www.mzv­.cz/jnp/cz/ces­tujeme/podmin­ky_vycestovani_z_cr/in­dex.html

„V případě cesty do zemí Evropské unie a dále Islandu, Norska, Lichtenštejnska, Švýcarska, Albánské republiky, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Makedonské republiky, Srbské republiky, Gruzie a Moldavské republiky (pro Moldavskou republiku lze použít pouze občanský průkaz ve formátu ID1 se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem nebo občanský průkaz ve formátu ID2 se strojově čitelnými údaji) lze jako cestovní doklad použít platný občanský průkaz.“

Kazatel

Potřebuješ, navíc musíš mít příslušné pilotní zkoušky, povolení příslušného letového provozu, atd., atd.,

Je to sice trochu starší, ale jako nasměrování to snad stačí.
https://www.a­eroweb.cz/clan­ky/23-poprve-letadlem-do-zahranici

kelley

V EU stačí OP.

Ametyst

Edisone, nezlob se na Krejčíka: vždyť aby se prase vyznalo v těch zákonech, které se neustále mění, aby politici náhodou neztratili opodstatnění své existence- dělat lidem ze života mizérii, regulovat, buzerovat, rušit, co funguje.

Edison

O jakých zákonech to mluvíáš??? Dokonce i mimo schengen se dá cestovat s občankou. Existuje dohoda o uznávání osobních identifikačních dokladů. Ta je poněkud širší, než schengen. Jen si to člověk u některých zemí musí poněkud ověřit. Třeba na stránkách MZV. Jak vlastně píše Kazatel. Má pravdu.

Kazatel

No nevím, spíš je to o neochotě si najít informace sám, případně o avsenci ve škole. V Schengenu stačí cesrovat s občankou, ve zbytku s pasem, je však fakt, že některé země v EU mimo Schengen i občanky akceptují. To je ale třeba si zjistit vždy individuálně.

Arne1

Občanky akceptuje i spousta zemí mimo EU.