Avatar uživatele
Nikča

Potřebuji pomoct s rozborem konkrétního obrazu

Pokud někdo rozumíte umění, potřebovala bych pomoct s rozborem kompozice, perspektivy a barevnosti. Mockrát děkuji
http://www.ku­rovsky.cz/galle­ry05.htm – obraz č. 29

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Terryle před 4854 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Terryle

Taky se mi obrázek moc líbí, ale to myslím v rozboru nemá co dělat. Ale protože se mi líbí, tak jsem si řekla, že to zkusím – proč se nezamyslet nad příjemným obrázkem, proč mi vlastně je příjemnej… :o)

Umění jsem teda nestudovala, ale něco ohledně kompozice a barev jsem pochytila ze základů fotky, tak to zkusím :o) Kdyžtak si z toho něco vytahej, je to okecaný a všecko určitě nebude pravda…

Barvy: studené, tmavší – takže evokují klid, vyrovnanost, přemýšlení, meditaci, možná až depresi nebo strach. S modrou a fialovou s nimiž kontrastuje neutrální černá a bílá, která obraz projasňuje. Modrá navozuje atmosféru klidu, míru, fialová je záhadná, klade otázky. Jsou hezky sladěné, takže prohlubují pocit klidu. Ale Černá a bílá jsou základní barvy dobra a zla, jsou spolu v konfliktu a v kontrastu se sladěnou modrou a fialovou. V kombinaci se studenými barvami tak můžou klást otázku „je ten tajemný klid studených barev jen zdánlivý, nebo je to ticho před bouří?“

Kompozice: obraz dodržuje pravidlo tří plánů (popředí – bílá špičatá věc vlevo a fialový břeh, druhý plán – „řeka“ s pobřežím se špičkami, pozadí – tmavý „les“ a obloha se zapadajícím sluncem. Výrazná je diagonální linie lesa a jeho stínu, která poutá pozornost k řece, která ubíhá do dálky.

Třetinová kompozice je patrná i ve vertikálách – přibližně ve třetině se nachází výrazná špice a slunce vlevo, a z druhé strany do třetiny zasahují bílé hroty na „břehu“.

Diagonála řeky obrazu do obrazu vnáší perspektivu, podobně jako zmenšující se obrysy lesa a bílých objektů. Diagonální linie řeky kontrastuje s bílými vertikálními špičkami staveb a s tmavým lesem. Vhodně doplňuje pravidelnou třetinovou kompozici a nabourává její přílišnou vyváženost, takže obraz nepůsobí příliš symetricky.

Kontrast lze najít i v kombinacích barev – voda a obloha jsou jemně žíhané a nejsou v nich jasné kontury nebo linie, kdežto pobřeží, stromy, stíny a bílé špice jsou jasně až ostře ohraničené.

Celý obraz tak budí dojem vyváženosti (díky dodržení třetinové kompozice), svými kontrasty ale vzbuzuje určitý neklid a klade nevyslovené otázky (co dělají nadpozemsky bílé špice na klidném břehu řeky?). Pozornost diváka přechází postupně k různým prvkům (řeka ubíhající do dáli, les, zapadající slunce, špice, hrot v popředí) a vnímavému pozorovateli tak může načrtávat příběh zvláštní, nadpozemské krajiny a jejích případných obyvatel.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
jendahun

Nejsem odborník,ale je to moc pěkné.Veliká fantazie,trochu posedlost fantastičnem a trochu ponurejší barvy,všechno laděné v tmavých odstínech.Taky jsem tak kdysi maloval a bylo mi to vyčítáno.Tak jsem volil kompromis-kreslím vtipy v ponurých barvách,hahaha.Je to moc pěkné,z mého pohledu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek