Nikča

Potřebuji pomoct s rozborem konkrétního obrazu

Pokud někdo rozumíte umění, potřebovala bych pomoct s rozborem kompozice, perspektivy a barevnosti. Mockrát děkuji
http://www.ku­rovsky.cz/galle­ry05.htm – obraz č. 29

Nejlepší odpověď
Terryle

Taky se mi obrázek moc líbí, ale to myslím v rozboru nemá co dělat. Ale protože se mi líbí, tak jsem si řekla, že to zkusím – proč se nezamyslet nad příjemným obrázkem, proč mi vlastně je příjemnej… :o)

Umění jsem teda nestudovala, ale něco ohledně kompozice a barev jsem pochytila ze základů fotky, tak to zkusím :o) Kdyžtak si z toho něco vytahej, je to okecaný a všecko určitě nebude pravda…

Barvy: studené, tmavší – takže evokují klid, vyrovnanost, přemýšlení, meditaci, možná až depresi nebo strach. S modrou a fialovou s nimiž kontrastuje neutrální černá a bílá, která obraz projasňuje. Modrá navozuje atmosféru klidu, míru, fialová je záhadná, klade otázky. Jsou hezky sladěné, takže prohlubují pocit klidu. Ale Černá a bílá jsou základní barvy dobra a zla, jsou spolu v konfliktu a v kontrastu se sladěnou modrou a fialovou. V kombinaci se studenými barvami tak můžou klást otázku „je ten tajemný klid studených barev jen zdánlivý, nebo je to ticho před bouří?“

Kompozice: obraz dodržuje pravidlo tří plánů (popředí – bílá špičatá věc vlevo a fialový břeh, druhý plán – „řeka“ s pobřežím se špičkami, pozadí – tmavý „les“ a obloha se zapadajícím sluncem. Výrazná je diagonální linie lesa a jeho stínu, která poutá pozornost k řece, která ubíhá do dálky.

Třetinová kompozice je patrná i ve vertikálách – přibližně ve třetině se nachází výrazná špice a slunce vlevo, a z druhé strany do třetiny zasahují bílé hroty na „břehu“.

Diagonála řeky obrazu do obrazu vnáší perspektivu, podobně jako zmenšující se obrysy lesa a bílých objektů. Diagonální linie řeky kontrastuje s bílými vertikálními špičkami staveb a s tmavým lesem. Vhodně doplňuje pravidelnou třetinovou kompozici a nabourává její přílišnou vyváženost, takže obraz nepůsobí příliš symetricky.

Kontrast lze najít i v kombinacích barev – voda a obloha jsou jemně žíhané a nejsou v nich jasné kontury nebo linie, kdežto pobřeží, stromy, stíny a bílé špice jsou jasně až ostře ohraničené.

Celý obraz tak budí dojem vyváženosti (díky dodržení třetinové kompozice), svými kontrasty ale vzbuzuje určitý neklid a klade nevyslovené otázky (co dělají nadpozemsky bílé špice na klidném břehu řeky?). Pozornost diváka přechází postupně k různým prvkům (řeka ubíhající do dáli, les, zapadající slunce, špice, hrot v popředí) a vnímavému pozorovateli tak může načrtávat příběh zvláštní, nadpozemské krajiny a jejích případných obyvatel.

Další odpovědi
jendahun

Nejsem odborník,ale je to moc pěkné.Veliká fantazie,trochu posedlost fantastičnem a trochu ponurejší barvy,všechno laděné v tmavých odstínech.Taky jsem tak kdysi maloval a bylo mi to vyčítáno.Tak jsem volil kompromis-kreslím vtipy v ponurých barvách,hahaha.Je to moc pěkné,z mého pohledu.