orestez

Potřebuji odejít ze zaměstnání bez 2měsíční lhůty. Prodlouženou smlouvu nemám. Jak? Víc v popisu.

Pracovní smlouva na hhp na dobu určitou mi skončila v roce 2018 31.12. Nadále chodím do práce, ale smlouva nebyla ještě prodloužena. Mohu odejít bez čekání 2 měsíců? Musí mi zaměstnavatel zaplatit za leden?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Nevím jak dnes, ale dříve platilo, že jakmile jsi šel normálně do práce po skončení pracovní smlouvy na dobu určitou a zaměstnavatel ti normálně přiděloval práci (tzn., ne že jsi do práce chodil jen tak sám od sebe, ale s vědomím zaměstnavatele), změnila se tvá smlouva automaticky na dobu neurčitou.
Jinak těžká otázka. Pokud zaměstnavatel zapomněl, rád tě pustí, pokud tě nepotebuje. Pokud tě však potřebuje a bude trvat na výpovědní lhůtě, máš smůlu.
Jsou zde tři možnosti. Pustí tě, jako by se nic nedělo a skončil jsi 31.12.
Pustí tě dohodou.
Nepustí tě a bude trvat na výpovědní lhůtě a tvůj odchod by byl až k 31.3.2019.
Pokud by pracovní poměr netrval i po 1.1., neměl by tě jak zaplatit. Mohla by to řešit třeba dohoda o provedení práce.
Jinak za vykonanou práci náleží mzda-plat. Tedy pokud tvůj prac. poměr trval i nadále a nechodil jsi do zaměstnání bez vědomí zaměstnavatele.

Další odpovědi
ivzez

Prodlouženou smlouvu pravděpodobně máte.

Pokud v případě pracovní smlouvy sjednané na dobu určitou pracuje
zaměstnanec po uplynutí sjednané doby se souhlasem nebo s vědomím zaměstnavatele, změní se sjednaná doba na dobu neurčitou.

V takovém případě není nutné uzavírat novou smlouvu
ani dodatek k pracovní smlouvě, protože stále platí původní
smlouva. Změnila se jenom původně sjednaná doba.
__

K ukončení zaměstnání:

Jestli pracujete s vědomím zaměstnavatele, je nutné dát písemnou výpověď
a dodržet/odpracovat dvouměsíční (nikoliv druhou měsíční) výpovědní dobu.

Další možnost je písemná dohoda se zaměstnavatelem,
ovšem tu lze uzavřít jen v případě jeho souhlasu.

Edison

Já ze zaměstnání nesmím odejít před 14. hodinou odpolední. Jinak odcházím po svých na tramvaj.

K otázce: Ukončit pracovní poměr bez výpovědní doby lze dohodou. Zaměstnavatel musí zaplatit za odpracovanou dobu.

orestez

Nemohu ani nechci za 25 tis. čistá ruka dělat něco, na co nemám kvalifikaci. Jen proto, že to dostanu zaplaceno. Za nervy to nestojí. Lepší za menší mzdu (mstu) pracovat poblíž domova. To, že se zde naučím nové věci neznamená, že dostanu další výuční list. Nejde jen o to udělat pěknou práci. Jde taky o složitost, pochopit celý systém. Taky mít školení a znát přesné postupy a hlavně bezpečnostní předpisy aby se nestalo, že nastane exploze či něco spadne někomu na hlavu. A taky vozit lidi bez školení řidičů bez potřebných průkazů při případné autohavárii hrozí ťurma. Hojení se penězmi je pěkná léčba. Ale dobrodružství přenechám vlkům. Měl jsem pěknou práci. Sice náročnou za 17 tis., ale nejsem ochoten expandovat jménem firmy do Čech a žít po ubytovnách, hotelech. Z toho důvodu jsem vás požádal o pomoc a tu zase příště vrátím někomu jinému. A minulý rok se mi to podařilo. Borec přijel na parkoviště v Bástru a nevěřil, že by tam někdo čekal s jeho veškerými doklady a penězi, které mu vypadly z vozu.
Riskovat svůj život v práci a spadnout ze střechy se mi nechce. Za mizerné odškodnění.

Edison

S tím naprosto souhlasím. Prtáce je komodita a s tou se má obchodovat. Ty si svou práci, včetně nějakých vědomostí, znalostí, zkušeností a dovedností vážíš a za to chceš být ohodnocen. Zrovnatak si vážíš i dalších věcí a správně vážíš mezi prací a tím ostatním… To dnes dšlá málo kdo. Já jsem taky některé práce odmítl. Uvidím, jestli za to nabídnou nějakou adekvátní částku. Za děvku pro všechno klidně budu, ale to jsem setsakra drahej. Na to jen tak nějaká firma nemá, aby mě zaplatila… Nechci se prodat, tak mám vysokou cenu. 😁

orestez

Jasně, každej na to nemá. A každej kdo si bere lidi, není firma.

orestez

Edisone, výpověď dohodou prý neexistuje. Tudíž to musím formulovat jinak.

ivzez

Jde o »dohodu o rozvázání pracovního poměru«.

Pokud ji budete psát Vy, dejte jako předmět
„Žádost o rozvázání pracovního poměru“

Žádám o rozvázání pracovního poměru ke dni … 2019.

S pozdravem

Jméno Příjmení

Adresa

Tel., e-mail (nepovinně)
Číslo účtu nebo adresa, kam má zaměstnavatel zaslat poslední výplatu.

___

Žádost pošlete co nejdříve, abyste se včas dozvěděl, jestli
zaměstnavatel bude souhlasit. Pokud by nesouhlasil,
musel byste mu ještě do konce ledna doručit výpověď,
abyste mohl skončit 31. března.

Jinak by se zaměstnání prodloužilo o další měsíc.

orestez

Ano, tak si to pamatuji, že by to mělo být. Díky za připomenutí.

ivzez

Také můžete poslat žádost o dohodu zároveň s výpovědí:
____

Věc: Žádost o rozvázání pracovního poměru nebo výpověď

Žádám o rozvázání pracovního poměru ke dni … 2019. Pokud s mou žádostí nesouhlasíte, považujte tento dopis za výpověď z pracovního poměru.

S pozdravem

Jméno Příjmení

Adresa

Tel., e-mail (nepovinně)
Číslo účtu nebo adresa,
kam má zaměstnavatel zaslat poslední výplatu.

orestez

Vy jste skvělá. Nebudu tisknout 4 papíry, ale jen 2. Se stavebnictvím končím.

ivzez

Oprava:

Věc: Žádost o rozvázání pracovního poměru dohodou nebo výpověď

Edison

Já taky o výpovědi nepíšu. Píšu o ukončení pracovního poměru.. heheheheh… 😁 Pracovní poměr lze ukončit jednostranně výpovědí a to s výpovědní lhůtou, nebo oboustrannou dohodou a to podle podmínek uvedených v dohodě. 😁 😁

orestez

To je dobré právě kvůli přesné formulaci, díky, abych nenapsal šéfovi odcházím. To bych mohl napsat román Odcházení. A kdybych ze šaliny odešel do pivcu, mohl bych se splést. A napsat křídou na papír Žádost o vzetí zpět, páč šaliny už nejedou a pěšky nejdu.

orestez

Raibeku a Ivzez, díky.