Mirek Darvas

Potřeboval bych hodně důležitou radu pro mamku. Pomůžete mi?

Naše rodina je finančně bídně, nevlastní otec si nechává výplatu pro sebe a stará se jen o pětiletého svého syna. Když jsme ho máma vyhodila, tak teta a strejda říkali, ať si ho vrátí a byli smutní, tak ho máma vzala nakonec zpět.
Potom jsme od něj utekli až na druhou stranu republiky a nakonec sociálka mu řekla, kde bydlíme, takže se nakonec vrátil.

Naše příjmy jsou:

  • Přídavky cca 2000 [3 děti; 5,17,(20 je už dospělý)
  • Mamčina brigáda 3000 Kč, do práce jí nevezmou, protože v našem městě je hodně rasistů
  • Moje sirotčí 10 000

Na příspěvek na bydlení nemáme právo, už o něj žádáme už dva měsíce a vždycky nám ho zamítnou.

Starší by brácha začne pracovat až zaplatí škole Vyhlášku 50

Výdaje za měsíc
Nájem+Energie = 10 000
Internet a TV = 1890 (Nevím proč ho máme tak drahý)
Cestovné pro mě na SŠ – 350 Měsíčně
Obědy do školky pro malýho 1000 Kč

*Doplňující informace doplním, pokud něco jsem zapomněl

Nejlepší odpověď
led

Nikde nespomínate povinný finančný príspevok od otca. Píšete, že váš 5 ročný brat je jeho syn. Váš nevlastný OTEC JE POVINNÝ FINANČNE PRISPIEVAŤ NA SVOJHO SYNA! bez ohľadu na to, že nežije s vami a či sú vaši (matka a nevlastný otec)rodičia rozvedení. Obráťte sa na sociálku a právnika.
Rovnako, zjavne toto bude bolestivé aj pre vás. Ak váš otec žije, platí aj pre neho „POVINNOSŤ FINANČNE PRISPIEVAŤ NA SVOJE DIEŤA, pokiaľ nie je samostatne zárobkovo činné“. To znamená, aj v prípade denného štúdia po dovršení 18 rokov. Platí to aj pre vašeho staršieho brata počas jeho riadneho štúdia po dovršení 18 rokov.

Další odpovědi
df

Ty si najdi brigádu a starší bratr ať jde do práce. A mamka taky najde práci když bude vytrvale hledat

Dochy

Vyřešit „otce“ – sociálka ho nemá co dosazovat do rodiny pokud nefunguje. Matka si s ním musí nějak "zrozumnitL vztah. Buď ho tam chce a měl by se podílet na domácnosti vč. nákladů, nebo ho tam nechce a v tom případě ať se rozvede. I pak bude muset přispívat.

Intenret a TV za 2000 je blbost. Mám docela rcyhlej internet a neplatím ani 500. Koncesionářský poplatek za TV je v současnosti 135 měsičně. Nevidím důvod platit korunu navíc.

Filip84

Příspěvek na bydlení nedostanete, protože ten nevlastní otec, který vám nic nedává, je společně posuzovanou osobou.

  1. Vyhoďte nevlastního otce do pryč.
  2. Zrušte položku „internet a TV“ – já platím za ADSL internet cca Kč 250.00 měsíčně. Vy nemáte na chleba a platíte Kč 1,890.00, no, to o něčem vypovídá.
  3. Matka si najde práci. Přestane práci hledat a si práci najde. Kydy o tom, že u vás ve městě jsou rasisti, si strč víš kam. Jestli jsou u vás ve městě rasisti, tak si matka najde práci ve vedlejším městě. Nebo ve vedlejší vesnici. Hotovo. Na úklid, nebo jako „operátora výroby“, jí určitě někdo zaměstná. A hejbne řití, poněvadž se blíží krise, skrze ty krávoviny ohledně choroby a „jeďte na dovolenou na Ukrajinu, vaše auto už tam je!“, ceny energií, inflaci a tak vůbec. Sice se – objektivně vzato – vůbec nic neděje a ke vzniku krise není žádný důvod, ale lidem hrabe, takže krise bude, a pak opravdu práce pro nekvalifikované nebude!
  4. Matka podá žalobu o plnění vyživovací povinnosti na otce toho pětiletého kluka. Pokud v tomto nebude vyvíjet aktivitu, nemá nárok být posuzována jako osoba v hmotné nouzi, poněvadž může zvýšit svůj příjem uplatněním pohledávek.
  5. Dvacetiletý bratr půjde pracovat. Nebude si práci hledat, ale půjde pracovat. Zase: na úklid, do security, nebo jako operátora výroby, ho někdo zaměstná, hned, bez nějakých komplikací: nejsou lidi! A taky hejbne řití, poněvadž za chvíli té práce bude míň.

A nebo si dělejte co chcete, ale pak si nestěžujte na poměry, leda na sebe! 🙂

da ny

Příliš mnoho nejasností v doplňku otázky!
Příjmy, které jsou vámi uvedeny nemohou být jedinými započitatelnými pro možný nárok na sociální dávky/příspěvek na bydlení.
Možná nemáte přehled o všech příjmech a hlavně se počítá s příjmem otčíma! Ten je povinen a asi přispívá na poplatky spojené s bydlením. Starí se o sebe a syna (má právo na kontakt s dítětem, proto mu asi úřady dali vědět , kde bydlíte). Na dítě je poivinen platit výživné. Pokud jsou s matkou manželé, má vyživovací povinnost i k ní (za jistých okolností). Pokud to nejde po dobrém, požádat (matka) soudně o finanční nároky).
Ptám se, kdo platí byt?
Internet a TV máte moc drahý (zbytečně vysoká rychlost atd.), nebo jsou v tom i vaše telefonní poplatky….? To je další nejasnost.
Dvacetiletý kluk může vydělat a do rodinného rozpočtu přispět značnou částkou, pokud chodí do práce (není líný a nevybírá si). Má dokonce ze zákona povinnost přispět na bydlení. Na stravu, pokud se živí zcela sám ne. Nesmí z „vašeho“ ani sousto, pokud nepřispívá.
Dále na energie, pokud se mu pere a doma si vaří.

Vy můžete od 16 let pracovat, čili DPP (jen 300h v roce) nebo DPČ (neomezeno). Tedy vhodnou „brigádu“, při docházení do školy.
Mamka, nevím co umí, jaké má vzdělání a co múže dělat….. Zdá se, že se spíš vymlouvá na rasismus. Pokud stojí o práci, najde ji. Vybírat si asi nemůže! U nás je např. u technických služeb potřeba každé ruky. V různých podnicích (včetně montoven) také. Je třeba mít pracovní nývyky! Počítat stím, že v práci budu 8,5 h. Dnes přibývá i mnoho kratších (6 – 6,5 h) pracovních ůvazků.

Zcela nechápu, proč bratr nepracuje:
„Vyhláška 50 upravující odbornou způsobilost v elektrotechnice, familiárně označovaná jako „padesátka“, Vyhláška Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu o odborné způsobilosti v elektrotechnice 50/1978 Sb. definitivně po 44 letech skončila.!!!!“
odkaz zde: https://www.qcom­.cz/2022/07/26/ko­nec-vyhlasky-50/
Co má škole platit (půjčku, škodu)? Z čeho to platí? KDYŽ NEPRACUJE. Co dělá?
Jak jsem uvedla na začátku. Ve Vašem DOTAZU, JE SPOUSTA NEJASNOSTÍ, MOŽNÁ Z NEZNALOSTI, PŘÍPADNĚ POLPOPRAVDY.
S partnerem, který nespolupracuje, bych nežila. Na druhé straně píšete, že se stará jen o svého syna. Něco tedy asi platí…..

Mirek Darvas

da ny
Otčím s matkou nejsou manželé.
Být platí mamka a teď se nám zvedl nájem na 13 000 z důvodu zdražení elektřiny.
Internet a TV, máte pravdu v tom je i paušál, protože máma potřebuje mít vždycky potřebu nám zavolat když ji prozvoníme, když se něco děje atd..
Můj starší brácha taky jsem zapomněl,, má brigádu roznos letáku a výdělek je kolem 2000 asi 2500 teď nevím.
Tady v Rumburku hledám já brigádu, ale např v supermarketech nikoho nehledají. Zkouším hledat na internetu brigádu ale vždycky je jenom Děčín a zase výdaje na autobus/vlak.
Mamka má 8 základní školu a 9 zvláštní školu.
Mamka už zdravotně nemůže dělat profesionální práci, tak si vzala brigádu a uklízí nějaké Depo.
Brácha chce prostě být elektrikář, ale učitel mu výuční list ještě nevytiskl.

Pokud ještě nějaké nejasnosti jsou, napište

da ny

Poohlédněte se po levnějším Internetu + TV (lze pořídit od 300 do 500 Kč, telefonní služba, paušál s dalšími SIM kartami lze pořídit i kolem 500 Kč s dostatečným počtem minut. U některých operátorů lze měnit, přizpůsobovat i po měsíci, hovory musí být krátké :) (ČEZ apod.). Snažte se celkově vejít do tisícikoruny (+ 200, 300 maximálně)

da ny

https://www.hit­prace.cz/prace-detail/brigada-rumburk-ru4223026/

da ny

Nemáte to snadné (vy děti). :/
Nepíšete, z čeho bratr platí škole tu „50“ a co vše je podmínkou získání výučního listu pro bratra (letos byla zrušena, viz odkaz v odpovědi). Co dělá bratr celý den, zda je/není ve škole. Jinou prací by mohl vydělat více, než roznosem letáků. Po přechodnou dobu.
Upřímně, ten pán, který s Vámi bydlí, MÁ platit (přispívat) na bydlení. Pijavici, žijící na maminčin úkor bych vystěhovala. Samozřejmě platit na syna (požádat soudně). Je tam oddělení, které pomáhí rodinám (rada, sepsání). Na ÚP je také oddělení, které pomáhá rodinám se složitou situací (ne jen finančně) i právními radami.
Maminka nemá vdovský důchod? Nebo pro nepříznivý zdravotní stav typ nějakého invalidního důchodu? Lidé, kteří jsou hlášeni na PÚ (i s malým příjmem z brigády), nemají roky počítané do důchodu (maximálně jen 3 roky z celkové doby). Stát sice takovým lidem pomáhá pak sociálními dávkami, ale je to na přežití…
Já bych to řešila tak, že ten pán by musel pryč, nebo se výrazně podílet na poplatcích spojených s bydlením a provozem domácnosti. Lze vymáhat soudně, soud určí částku (pokud je z čeho).
Vůbec si nedokážu představit, jak to mamka zvládá (finančně) a proč se ten „příživník“ více nezapojí (energie, potraviny). A jak se stará sám o sebe a syna/malého bratra.
Já Vám mohu jen držet pěsti, abyste našel nějakou brigádu. Hlavně měl klid a čas na učení. Bratr ať najde lépe placenou práci (brigádu na dobu určitou), pokud už nechodí do školy (!). To by pak mohl i dojíždět. V zemědělství chybí lidé, někdy na stavbách. Chce to vytrvat, hledat, nevzdávat se. Měl byste, asi požádat o radu a pomoc na zmíněných úřadech, tam kde mají na starost péči o rodinu a děti. Bezplatnou právní pomoc, jak postupovat.
Někdy jsou lidé „na haranici bídy“, tzn., že na dávky ještě nedosáhnou a musí hodně počítat, zda vyjdou a bude na jídlo :/ Pokud se zvýšily náklady na bydlení, musíte nějaký čas počkat (3 měsíce), než vznikne nárok na příspěvek. V příjmech vaší rodiny se v srpnu navýšila částka o 2 × 5 000 na Vás a malého bratra (dar od státu). To může být také důvod, proč za dané čtvrtletí, nevznikl nárok na příspěvek na bydlení. Lze požádat i o jednorázovou finanční pomoc (v budoucnu).
Hodně štěstí, hlavně zdraví celé rodině!

Mirek Darvas

Bratr výuční list má, ale potřebuje vyhlášku, protože strejda pracuje jako elektrikář a on by mu dokázal dohodit práci, jenže podmínka je vyhláška 50. Vyhlášku si zaplatí z výplaty (Letáky).
Máma nebere vdovský, protože se máma s tátou v roce 2016 rozešla a v roce 2019 zemřel.
Bratr celý den stříhá videa pro jednoho youtubera.
Ten nevlastní otec. Moje máma se ho snaží vystěhovat, když se začíná hádat s ním, tak se on jenom směje.
A vystěhovat ho nelze, protože když mu řeknete ať vypadne, tak dělá že neslyší. Vyhodit ho je hodně těžké, kdyby to bylo na mě, tak okamžitě zavolám policii na něj.
Už je s námi 7 let a 7 let zničeny život.

Mirek Darvas

@Dochy
Nevlastní otec a moje máma nejsou zasnoubeni, pouze tady přebývá a jen si tu žije že má střechu nad hlavou.

led

Filip84, ako právnika by som vás nebrala.

Mirek Darvas

Pane Filip, máma nemůže otce vyhodit, protože sociálka ho poslala zpět k nám bydlet, protože mámu nahlásil za únos dítěte

Filip84

Blbost. „Sociálce“ po tom nic není.

Mirek Darvas

A ještě k tomu.
2. Doufám že to máma udělá
3. Měla by nastoupit od Listopadu do technických
4. To co jsem psal první
5. Jemu pučí soused na vyhlášku 50 a půjde pracovat na to co se vyučil

led

Pokiaľ nemáte dostatok peňazí, váš starší brat nech sa pokúsi dohodnúť s potenciálnym zamestnávateľom o zaplatení poplatku za absolvovanie školenia Vyhlášky 50 (elektro), prípadne aj formou zamestnaneckej pôžičky s následným splatením z platu.

Mirek Darvas

Jinak rodiče nejsou rozvedený, můj pravý otec již zemřel a teď je tu ten co se stará jen o svého

Filip84

Sorry, jako, to pochopí i debil úplný a komplexní, když napíšeš, že máš sirotčí důchod. Třeba úmrtí strejčka nárok na sirotčí důchod nezpůsobí. 🙂

Mirek Darvas

Můj pravý otec zemřel né strýc, doporučuji očního

led

dodatok: Povinnosť zaplatiť výživné platí aj spätne.

Mirek Darvas

Já když jsem měl brigádu, tak mi chtěli dát jenom 500 Kč na měsíc a všude chtějí 18 let.
Mamka hledá, hledá pořád ale nic nenašla

Mravenec

Zkusil si i nějaký fastfood? Do začátku života a ke studiu je to OK.

Mirek Darvas

Tady ve městě jich moc nemáme, tady všechno vlastní Vietnamci a nevím jestli oni brigádu dají

Mirek Darvas

Starší bratr nejdřív musí zaplatit vyhlášku 50 aby šel do práce

df

To jsou jen samé výmluvy, takhle se ze sraček nevyhrabete nikdy. Chce to najit nějakou cestičku.