hruby

Postup pri převodu družstevního bytu. Nač si dát pozor? Jak postupovat? Uložit peníze u notáře než se to vyřídí?

Nejlepší odpověď
Gwen

Převod práv a povinností k družstevnímu bytu je ze všech převodů nejsnazší. Doporučuji při kupování bytu zajít na vedení družstva a zeptat se přímo, jestli s bytem a dosavadním členem nejsou potíže, jestli družstvu nic nedluží a jestli je byt veden bez jakékoli další závislosti pouze na jeho jméno (pozor na manžela/manželku, tam musí souhlasit oba). Když družstvo potvrdí, že vše sedí, dluhy nejsou a člen je oprávněný byt převést, sepíše se smlouva (vzorovou stáhnete na internetu). Nenechte si do ní nikdy napsat, že přejímáte byt, jak stojí a leží. To je pěkná fráze, která znamená, že nemůžete vůbec nic dodatečně vyreklamovat, ani skryté vady.
Peníze ukládat u notáře není výhodné, je to děsně drahé – on to nemá u sebe, ale musí to sám dát na zvláštní účet, a tak si napočítá moc. lepší varianta je bankovní úschova, nejlevnější je to v Komerční bance a stojí to 4000 Kč, o což se lze podělit. Ale musí se k tomu sepsat další smlouva a další podmínky, je to otrava.
Buď se tedy do smlouvy napíše, že peníze byly předávány v hotovosti po 400 tisících denně, a peníze se přitom vezmou všechny najednou s sebou k podpisu smlouvy, která se pak ihned vezme k podepsání družstvem, a hned na tom družstvu se tomu prodejci dá proti podpisu obálka s předem spočtenými penězi.
My jsme si trochu víc věřili. Sepsali jsme smlouvu, dali jsme ji podepsat družstvu a prodávající si ji nechal u sebe. Spúolečně jsme došli do mé banky, já jsem přímo před prodávajícím podepsala převod a prodávající o tom od banky dostal ihned potvrzení. Přitom mi předal podepsanou smlouvu a šli jsme každý svou cestou. Ještě je otázka, kdy po podpisu smlouvy přebíráte byt. Nejlepší je to také hned – a je dobré si hned předem s sebou vzít nový zámek a po převzetí bytu ho ihned vyměnit.
No, je toho víc, ale to je případ od případu. Vedení družstva v tom může hodně pomoci – také může ty peníze podržet, je-li důvěryhodné. Ale nemá to pojištěné, to je jasné. Také pozor na advokátní úschovu nebo nedejbože na úschovu přímo u realitky. To je nebezpečné a nikdy to tam nedávejte.