Chmelican CZ

Poslední dobou jsem zhubnul, jak zpátky přibrat?

Měl jsem dřív 56 kg, ještě v červenci. Pak jsem teď stoupnul na váhu a najednou mám jenom 51 kg. Měřím 173 cm a je mi 18 let. Tak bych chtěl od vás poradit jak víc přibrat? Mám rychlý metabolismus, takže i když toho sním hodně, tak prostě nepřiberu. Chodím často běhat, dokonce se zúčastňuju několika závodů, ale nechci kvůli tomu s tím přestat. Moje vysněna váha je 60 až 65 kg. Případně vám poděkuju za odpovědi a omlouvám se za chyby, pokud je náhodou najdete.

Nejlepší odpověď
Frontinus

Cílový parametr není váha, ale to, jak je „využita“, tedy především podíl svaloviny a tuku. Vzhledem k tomu, že aktivně sportuješ a nepopisuješ prudký pokles výkonnosti, nejde tvůj úbytek na váze nejspíš na vrub svaloviny, ale spíše na vrub tuku. Takže pravděpodobně to není žádný problém.

Záměrně píšu pravděpodobně to není problém. Popřemýšlej o tom, zda jsi nezměnil životní styl – více pohybu (prázdniny jsou na to jako dělané – více tréningu, rekreační sport, fyzická práce na brigádě,…), jiné stravování (školní vs- rodičovské stravování vs. vlastní režim vypouštějící např. oběd, jiná kuchyně,…) atp. Prudký úbytek na váze je totiž vždy varovné znamení, u kterého každý soudný lékař začne stříhat ušima. Ve tvém věku to bude skutečně nejspíš nějaká změna životního stylu na léto, ale zejména pokud si nejsi žádné velké změny vědom, měl bys to raději probrat se svým praktickým lékařem. A to zároveň můžeš využít jako záminku k přeregistraci, jestli jsi náhodou ještě v registraci u praktického lékaře pro děti a dorost. A když už jsem u toho, při vyšetření před závody sportovním lékařem se po takových věcech nepátrá, takže tím rozhodně splněno nemáš.

Další odpovědi
nyjono

Podle zkušeností mého známého. Také byl hodně vysoký a hubený.
Zkus k běhání přidat i něco jiného. třeba trochu posilování. A kontroluj skladbu stravy. Přidej vejce, tvaroh, kvalitní maso.

Kelt

Přijde doba, kdy budeš na toto období vzpomínat, jako na ideální. Sniž výdej zvyš příjem, to je základ. Pokud budeš mít sedavé zaměstnání, budeš studovat, nebo se oženíš, za chvíli to nabereš. Tady se těžko radí, neexistují všeobecné rady, jak jíst, kdy a co. Možná poradí lékař, možná výživový specialista v posilovně.
Každý je jedinečný, takže skus metodu pokus omyl. Dělej stejné věci, jez stejné věci a kontroluj si váhu a přitom změň jen jednu věc. Například jídlo, cvičení a pod.