Retko

Posileni koruny je dobre pro spotrebitele nebo pro vyrobce??

Mam v tom nejakou uvahu, ale pokud nekdo zna tuhle problematiku, tak prosim o zduvodneni, jak si to vysvetlujete vy.. Na prikladu…

Nebo me nekam odkazte dal..

Diky

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Posílení koruny je špatné především pro vývozce neboť dostanou za zboží v přepočtu méně Kč.
Jinak je posílení měny pro ostatní obecně dobré. Bohužel v tuzemsku to konečný spotřebitel nepozná, neboť i levněji nakoupené zboží či součástky se prodávají za stejnou či naopak vyšší cenu.
Ale na úvahu to asi nestačí 🙂

Další odpovědi
Radak

Český spotřebitel toho může využít při nákupu v e-shopech (e-bay, Amazon), nebo vycestováním za hranice za účelem nákupu. Také pro investory to může být příhodná doba k nákupu zahraničních akcií, komodit atd.
Výrobce prodávající do zahraničí to má špatné. Jedině ten, který nakupuje vstupy v cizí měně a výrobky prodává převážně doma, z toho může těžit.

dudu

Slabší koruna zvýhodňuje exportéry tím, že proti konkurenci mohou nabízet levnější výrobky, v turistickém ruchu podporuje zájem zahraničních turistů. Naopak silná koruna je příjemná pro naše turisty v zahraničí atd. Každý stránka má tedy rub a líc. Důležitá je optimalizace nastavení kurzu – využívá se tzv. plovoucí kurz koruny.