annas

Porozumíte zastarávajícím výrazům? Používají se ještě některé u vás, případně je znáte z literatury?

Podle časopisu Reader´s Digest Výběr, Kdysi jsem sbírala testy, ale nemám k nim další údaje. Ani vyhodnocení, ale to nebude třeba.

  1. Střapatý
    1. nevychovaný, hrubý, neurvalý;
    2. oblečený ve starých šatech, otrhaný;
    3. rozcuchaný, rozježený, naježený;
    4. uličnický, nezvedený, rozpustilý
  2. Kolárek
    1. druh koláčku s čokoládovou polevou;
    2. skleněná ozdoba kapkovitého tvaru;
    3. kněžský bílý límec;
    4. kapesníček nebo ubrousek z velmi jemné látky.
  3. Fortna
  1. zahrada, sad;
    1. vrata, brána;
    2. zpovědnice;
    3. chudobinec.

​4. ​Poshovět
a) počkat, mít strpení;
b) prominout chybu, nedopatření nebo poklesek;
c) podivit se nad něčím, užasnout;
d) poslechnout, podřídit se někomu, vyhovět.

5. Kartouza
a) podzemní chodba;
b) přístav
c) kartuziánský klášter mnichů kartuziánského řádu;
d) vězeňská cela, kobka.

Správné původní významy: 1.c, 2.c, 3.b, 4.a, 5.d.

Jedině Děda Louda tvrdí: „Všechna uváděná slova jsou zcela běžně používána“.

Pochybuji. Nedá se použití všech výrazů zevšeobecňovat, jak je možné zjistit z frekvenčních slovníků.

Jugar napsal, že zná výraz „střapatý“, ale bohužel nedodal, v kterém významu.

Osobně se v běžném hovoru nesetkávám s výrazy fortna (3b) a kartouzou (5d). Že jde o zasstaralé či zastarávající výrazy je vidět i z hodin literatury. Studenti totiž slovo fortna neznají. Podobně je na tom kartouza.

Literární díla: báseň Před fortnou milosrdných od J. Nerudy a starší název Stendhalova románu Kartouza parmská.

Děkují za vaši reakci Nešlo o test vědomostní, ale jak zněla otázka, zajímalo mě, zda se s těmito zastarávajícími výrazy setkáváte.

Nejlepší odpověď
gecco

Ano, rozumím – a některá se i používají…

  1. c – používá
  2. c – používá
  3. b
  4. a – používá
  5. d

Další odpovědi
johana 56

Uvedené výrazy ještě občas zaslechnu.

1.c – střapatý se používá pro neučesaného
2.c – kolárek je límec kolem krku kněze -zpravidla bílý,symbolizující čistotu
3.b – fortna značí vstup,vjezd
4.a – poshovět znamená být trpělivý,počkat,ne­trvat na okamžitém řešení
5. – klášter (z literatury)
 – cela,kobka
(obojí určité vymezené místo,kde vládnou jistá pravidla a řád)
 – jeden letitý knihovník s oblibou používal místo výrazu ¨kartotéka'

quentos

c, c, b, a
Odpověď na 5) jako jedinou netuším, ač jsem to slovo již potkal („Kartouza parmská“).
Používat jsem slyšel snad jen 2) a 3), zbytek už na mě působí lehce archaicky (střapatý dnes ve významu „mající/nosící střapec“…).

fcoop

Poměrně známá slova,běžně víceméně nepoužívaná.

Za pár let zmizí úplně a budou nahrazena novými…pokud bude potřeba.

Naši předkové se ve školách učili silozpytu, my už se učíme jenom a pouze fyzice. Naši předkové si čas od času pochutnávali na jíše, například švestkové nebo svíčkové, my však jíme už jenom omáčky, přestože na chuti se téměř nic nezměnilo. Po obědě bylo dříve třeba umýt orudí, my už však umýváme nádobí. (Net)

klumprt

1c – používá hovorově
2c – používá a považuji to za spisovné slovo
3 b – nepoužívá se, ale znám to jako pomístní název
4a – v běžné řeči se nepoužívá
5d – tímhle si ani nejsem jistý.

anonym

Porozumím pouze slovu střapatý.

isteron

5 Román od Stendhala Väznica ( kartúza ) parmská.

Děda Louda

Všechna uváděná slova jsou zcela běžně používána.

bolak

Některé znám, zbytek jsem si dovodil, tedy „trefil“ jsem všechny, ale za celý svůj život, jsem slyšel od jiného člověka maximálně tak variantu 1) střapatý, u ostatních moc pochybuju o tom, že by se v běžných hovorech dvou lidí, co se tak baví (jak bylo o víkendu… nezajdeš na jedno.. hele na ty mraky, bude pršet.. hele, přejetej ježek, bude pršet, nešahej na něj, ono ho to spláchne..), používala.

Jinak samozřejmě ve filmech, v literatuře či rozhovoru s nějakým ročníkem ´31 (2/3/5) tam se s tím člověk semtam setká, jinak určitě ne. 4/- poshovět už ani tam ne, možná s nějakým autorem z 17.,18. století, jinak „poshovět“ neslyším jak je rok dlouhej, (a myslím že ani v e-mailu mi to nikdo nenapsal)..

briketka10

Neznám Fortna a Kartouza :(
Jinak ostatní ano 😁

Děda Louda

Dotaz nebyl zaměřen na zevšeobecňování, nýbrž na porozumění a používání uvedených výrazů. Z mého pohledu jde o běžné výrazivo, necítím se vázán statistikami frekvenčních slovníků. To, že studenti leccos neznají, je zřejmě problémem spadajícím do úplně jiné diskuze.