JájsemRaibek

Poradíte ohledně svařování kovu tzv. cé očkem a jeho napájení elektrocentrálou?

Dnes jsem slyšel výtku na tzv. céóčko, které bylo napájeno centrálou s dostatečným výkonem (5,5kW). Prý to nebylo ono a že se elektrocentrála částečně dusila. Elektrocentrála si podle odběru sama přidá-zvýší výkon.
Můj názor je takový, že při svařování potřebuji ten výkon prvě teď hned, ale elektrocentrála jej dodá se zpožděním-prostě až si přidá.
Je to tak?

Odpovědi
aliendrone

Ohledně „přidání si“ v případě potřeby centrálou máš pravdu. Nicméně každá centrála má určitý maximální výkon, závislý na výkonu jejího motoru a účinnosti generátoru (alternátoru), který dodává při zátěži a který nemůže do nekonečna zvětšovat.

5,5kW ti v pohodě stačí třeba na silnější plechy, ale jestli svařiuješ něco robustního (a potřebuješ silnější svářečku, třeba 10–15kW, tak samozřejmě taková centrála nestačí a „dusí se“. To ovšem z tvého dotazu není zřejmé. :)