zjentek

Pomůžete mi pochopit ten software?

Mám tady dva stroje, každý jede na Windows 7. Prvý obsahuje 3GHz procesor, 4GB RAM a je to 32bitový systém a druhý 2,2GHz prc., 3GB RAM a je to 64bit. systém. Coby laik jsem v pasti. Totiž chtěl bych ty sedmy přeinstalovat na desítky, bo to na netu jde ještě ZDARMA, no ale vůbec netuším, na který ze strojů mám Windows 10 stahovat. Poradíte? To když teď „přehraju“ 32bitové sedmičky, tak se automaticky natáhnou 32bitové desítky? A když aktualizuji na desítky ty 64bitové sedmičky na tom méně výkonném stroji (procesor, ram), tak se tam automaticky natáhnou 64bitové desiny? A který stroj mám k instalaci zvolit? To musí kdejaký laik rozumnět taky tomu, jestli si má desítky na doma stáhnout raději na 32. či 64. bitovém systému? To si mám hodit mincí? Jak říkám, jsem úplně v pasti. Totiž laicky věc chápu tak, že jeden z mých strojů má 32 bitový procesor a ten druhý 64 bitový. A nejspíše se podle toho nainstalují i ty desítky – 32 na 32 a 64 na 64. Mám vůbec pravdu? Tak který stroj pak bude spolehlivější a výkonnější? Nebo prostě CO JE za této situace VÝHODNĚJŠÍ? Protože pokud budu jako laik postupoval podle pravidla- čím vyšší, tím lepší, tak tady zase mám pár proměnných. A těmi je fakt, že 64 bitový procesor má 2,2 GHz, zatímco 32 bitový proc. má 3GHz. Takže jsem zase v pasti… Potřebuji PORADIT! A utáhnou mně výše zmiňovaný systémy vůbec Windows 10? u kterýho z nich je větší jistota? Děkuji za vyslyšení. Ztracený zjentek se zatím nefunkčními systémy.(;

Doplnění: hadr disk má kapacitu půl terra na obou strojích, což je zřejmě fostačující prostor pro W 10.

PS. Linux budu řešit, až zprovozním svůj původní stroj, čili nemá cenu ztrácet čas s radou o Linuxu. Teď chci přehrát ty sedmy na desiny. Poraďte, který stroj mám nejlépe zvolit, díky.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Takže k tomu Intelu G3220 @ 3GHz + 4GB RAM >

  1. MŮŽEŠ nainstalovat 32b OS (jde to), ale pokud nemáš VÁŽNÝ důvod k jeho instalaci (např. kvůli nějakému 32b softu, bez kterého se neobejdeš a 64b verze není), tak to NEDĚLEJ!

Jednoduše proto, že 32b OS dokáží alokovat něco málo přes 3GB RAM a ten zbytek ti prostě NEUMOŽNÍ využít. (tedy i když ta RAMka fyzicky v mašině je a BIOS ji detekuje, 32b systém ji „nevidí“ celou, nýbrž jen cca o fous víc, než 3GB) Což je pochopitleně hloupost, jediný důvod proč na mašinu, která zvládá 64b a má na to i RAMku dávat 32b OS je právě jen v tom starém softwaru, který chceš [spíš MUSÍŠ třeba kvůli drahé licenci] používat.

Faktem totiž je, že programy (jejich 32b verze) na 64b OS chodí BLBĚ (někdy/zřídka to jde, obvykle ale ne, naprostou většinu dnes ani nespustíš). Proto je potřeba používat rovnou 64b soft a zastaralou veteš poslat k vodě.

S ohledem na to, že na druhém stroji již 64b OS běží, není vlastně ani třeba řešit, jestli lze 64b OS instalovat. ;) :)

Jedinou otázkou zůstává VÝKON mašin (ten nelze porovnat, dokud nebudeme znát OBA procáky. Navíc – u mašiny NENÍ s ohledem na CELKOVÝ výkon důležitý jen samotný procák, ale i grafárna (už v základu dedikovaná/in­tegrovaná včetně GPU a velikosti paměti u dedikované/„vy­kouslé“ z RAM u integrované), typ pevného disku (systém s SSD i s o dost pomalejším CPU ti bude připadat MNOHEM rychlejší) atd. atd.

Ergo – můžeš nainstalovat na OBA stroje 64b operační systém ROVNOU a 32b verzi ponechat historii, pokud tedy opravdu nemáš VÁŽNÝ důvod instalovat 32b OS – viz výše. (třeba staré hry, ale i pro ně se vyrábí patche pro 64b OS – alespoň pro ty dobré, hodně hrané) Pochopitelně můžeš na oba dát i 32b, ale na ten se 4GB RAM by to byla HLOUPOST – viz výše. Uvaž jen toto – máš teď 4GB RAM, ale někdo ti zadarmo/směšný peníz nabídne 8GB (např. dva moduly 2×4GB) – co uděláš? NIC, protože s 32b operačním systémem ti 8/16/32GB RAMky bude stejně platné, jako 4GB, systém ti STEJNĚ nabídne k využití jen ty blbé 3GB, chápeš? ;) :D :D

Dále – W10 ti poběží, samotný systém je relativně nenáročný. Jistěže platí, že čím více RAM, tím lépe. Rozhodující ovšem je požadavek PROGRAMŮ, současný Photoshop bych na méně než 8GB ani nepouštěl. (asi by šlo, ale pomalý VOPRUZ!) Pamatuj – čím starší železo, tím větší s ním potíže mají desítky, na stroj z roku 2009 bych je ani neinstaloval (velká šance, že budou „komplikace“, ostatně samotný Mrkvosoft v takovém případě doporučuje zůstat na nižší verzi OS a to UŽ JE CO ŘÍCI!! (Ne že by to nutně nešlo, jen budeš mít mnohem větší starosti s všelijakjými záhadnými pády a chybami, kterých je i tak s desítkami více než DOST!)

Když napíšeš CELÉ HW konfigurace strojů (nejen typy procáků, ale i RAM grafárny a disky), můžeme ti i říci, který bude rychlejší. ;) :)

Další odpovědi
dust8

Zálohovat si data na externí disk pokud máš a zkusit to prostě nějak nainstalovat na desitky na obou strojích. Pokus, omyl a uvidíš. Nic moc na tom není. https://www.mi­crosoft.com/cs-cz/software-download/windows10
Windows Creation Tool a z něj to instneš. Možná budeš mít možnost zvolit u instalace jestli 32Bit či 64Bit. Dnes se vyplatí instalovat už jen 64Bit i když jej tak úplně nevyužiješ s pamětí RAM menší jak 4GB.

anonym

Stáhněte si Windows media creation tool a vytvořte si instalační flešku.

To, jestli máte nainstalovanej 32 nebo 64 bitovej systém není tak důležitý jako to, jakej je váš procesor. Procesor s 32 bitovym instrukčním setem zvládne jen 32 bitový Windowsy. Procesor s 64 bitovym instrukčním setem zvládne jak 32, tak i 64 bitový Windowsy. Podle toho bych volil správnou verzi.
Jen berte na vědomí, že 32 bitovej systém neumí adresovat víc než 4GB RAM.

Nepíšete konkrétní typ procesoru, takže si kompatibilitu musíte ověřit sám.
Minimální požadavky pro Windows 10 jsou asi CPU 1GHz a 1GB RAM pro 32 bit nebo 2GB pro 64 bit a asi 20GB místa na HDD.
Samozřejmě pro normální použití počítače je potřeba víc než 2GB RAM.

Vojta24

Ty seš naivní, těmi desítkami to dojebeš ještě víc, právě z desítek jsem zdrhal … tak to ti přeju příjemnou zábavu 🙂 Snad s tím nebudeš mít tolik problémů co já.

zjentek

Dust8, no a MŮŽU instnout 64Bit verzi na ten 32Bit 3Ghz procesor ve stroji s těmi 4GB Ram? To „se může“? Já nevím no… );

Jinak žádná data v těch strojích nejsou, takže není co ukládat, jen tak mimochodem. Nezapoměli jsme na nic? Já asi počkám na aliendrona a pak to asi udělám… musím pomalu, bo to není hrabat se v záhonku, i když tam také se dá hodně pokazit. (;

zjentek

Astaroth tak dyť jasně píšu

  1. CPU 2,2Ghz 3Gb RAM, 64×
  2. CPU 3Ghz 4GB RAM, 32×

…tak co ještě chybí?

A to mně ještě nikdo nevysvětlil, proč takhle podivný hodnoty. Žeby vývojem? Bo systém 1) je z r. 2009 a systém 2) z r. 2015…a přesto je na setu 32bitů… tak nevím…

zjentek

Aliene, smažně tě prosím… nemám, kdo by mně pomohl. );

Prosím prosím (; …neboj, pochopím to, čili šlak tě netrefí!

(Jestli budeš chtít, tak ti za to pak pošlu fotku Emmy, jestli dobře poradíš.)

aliendrone

zjentek>>> Eh, nepolezu ti do zelí, v tomto ohledu jsem soukromník non plus ultra, tož si fotku strašidýlka nechej a místo toho POŠLI názvy (typy) PROCESORŮ, protože samotná frekvence NESTAČÍ!

Prostě napiš něco jako systém 1 > Core2Duo P8600 2,2GHz + 4GB RAM, systém 2 > Core i3 2120 3GHz + 3GB RAM.

Důvody proč je na tom kterém stroji instalován 32/64b operační systém jsou různé, obvykle při volbě šlo o soft provozovaný v době pořízení, ale někdy i cenu. Tudíž to NEMÁ SMYSL řešit. A rozebírat všechny možnosti by bylo FAKT NA DLOUHO, tudíž když se bude vědět konkrétně vocogo, tak odpověď bude i přiměřeně dlouhá jednak, druhak (a to hlavně!) i relevantní.

Jestli nevíš, tak jednak ti to problikne na obrazovce při bootování (pokud nemáš nastavený nějaký quiet režim, zobrazování loga aj. bejkárny, prostě full echo), popřípadě skoč do BIOSu a tam si to přečti NEBO když běží systém jdi pravým myšítkem do „počítač“ a vyber „vlastnosti“. :)

Až to uděláš a pošleš semka, tak ti odpovím, ale rozebírat VŠECHNY možné eventuality a vysvětlovat je, na to nemám dnes sílu. :(

zjentek

Intel CPU G3220 @ 3GHz 3GHz + 4GB RAM, 32b OS

…na ten druhý mrknu…

zjentek

Omlouvám se za zdržování dodatečně, teprve to čtu. Díky moc! Ten druhý stroj pracuje na Pentiu Dual-Core, CPU T 4400 @ 2,20GHz, 3GB RAM, 64b. OS.

zjentek

Tak jsem si to přečetl… tak já to prdím! Jako, mám takový zvláštní dar pochopit tebe, aliene, bo pochopit normální lidi mám fakt problémy. A i zde jsem pochopil. A pochopil jsem toto: na ten slabší a starší stroj zapomenu, ať leží, bo co s ním a do toho 4G RAM nakonec stáhnu ten Linux abudeto. Jenže s tím tady budu samozřejmě opruzovat, bo ty desítky už vím jak, to by se udělalo samo a buď potom pracovalo, anebo nepracovalo a pak bych stejně přešel na Linux Mint 19 nebo 20, ani nevím, co to má být za „model“. No a tak to prostě udělám hned. Ale bude to opruz, bo se budu muset na FŮRU věcí zeptat, než I JÁ POCHOPÍM, že to pracovat prostě bude a dokonce lépe… a už teď nechápu, jak můžou appky od gugla pracovat na nějakým jinuxu… tak třeba nejaktuálnější Chrom (jak tady psal George ), no to mně mozek už teď nebere. Já totiž jako správný „autista“ jsem zvyklý na zaběhnuté věci/rituály, takže když mně pospřehazují ikony v CCleaneru třeba, tak bych vzteky třískal hlavou do zdi, takže to musím zvážit a tady opruzovat, než si ublížím. (;