Avatar uživatele
melanie

Poradíte mi nějakou webovku, kde bych mohla najít nejoblíbenější jména 19. a 18. století ?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? briketka10 před 2502 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
briketka10

Odpoveď byla označena jako užitečná

Souhrn. Od XIV. do XVIII. stol. se udržuje v popředí mužských jmen Jan (nad 20%); v stálé oblibě je i jméno Václav (od 8 do 18%; vyvrcholuje mezi 1650 a 1750). Průběhem doby ustupují kdysi oblíbená jména Mikuláš, Petr, Jakub, Matěj, Martin i dočasně se objevivší Pavel. Nejvíce se měnila obliba jména Jiří: asi z 5 procent v století XV. stoupá na téměř 18% počátkem století XVI., je pak však jakožto jméno husitské stlačeno na pouhých 4,6%. — Průběhem XVIII. stol. provádí se velká změna: na přední místa se dostávají jména dotud téměř neznámá, Josef, František, Antonín. Je to jistě vliv postupující rekatolisace.

Mezi jmény ženskými byla zprvu na předním místě Kateřina; zůstává stále oblíbena až do století XVIII., kdy ustupuje. Zato Anna, od počátku dost častá, jistě stoupá od 8,8% na 24,3%. Dorota zprvu v oblibě stoupá, ale v XVIII. stol. je zatlačována (nabývá totiž v jazyce lidovém hanlivého významu „lehké děvče“). Ustupují také Marketa a Marta. Od XVI. stol. se objevuje jméno Marie a prudce stoupá od 4% na 27,9% v druhé polovici století XVIII.; zřejmě opět pod vlivem mariánského kultu katolického.

Vložkou v mé práci je přehled hypokoristik XIV.—XVI. století, nalezených v památkách dobrušských, náchodských a litomyšlských.
http://nase-rec.ujc.cas.cz/…
http://libri.cz/…

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Drap, Odpovědi.cz Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ter99

http://nemejc.wz.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek