Rommart

Má žadatel o práci registrovaný na ÚP nárok žádat na OSSZ či ÚP o proplacení uhrazeného poplatku za svoz odpadu?

Pokud je osoba vedena jako uchazeč o zaměstnání na ÚP (pobírá dávky v nezaměstnanosti), je živitelem 4 dětí, má nějaký nárok žádat na OSSZ či ÚP o proplacení uhrazeného poplatku za svoz komunálního odpadu v místě bydliště? Nebo je to jen kachna? Trvalý pobyt nemá na úřední adrese. Díky za odpovědi .

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud pobírá příspěvek na bydlení, může to zahrnout do nákladů.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Poplatek za svoz a shromažďování odpadu je určen jak zákonem, tak vyhláškou obce-města. Ve vyhlášce mohou být výjimky, kdo je od poplatku osvobozen a za jakých podmínek.
Evidence na ÚP však podmínka pro osvobození nebude. Jak říká Drap, v případě pobírání dávek od ÚP, dříve státní sociální podpory, a to v příspěvku na živobytí nebo v příspěvku na bydlení je poplatek za svoz a shromažďování odpadu zahrnut, a to v případě, že je doloženo jeho zaplacení.

johana 56

Příspěvek na bydlení

Náklady na bydlení tvoří u nájemních bytů nájemné a náklady za plnění poskytované v souvislosti s užíváním bytu, u družstevních a bytů vlastníků srovnatelné náklady (viz dále). U všech bytů se dále započítávají náklady za energie, vodné a stočné, odpady a vytápění.
https://portal­.mpsv.cz/soc/ssp/­obcane/prisp_na_by­dleni

nyjono

Jen doplním, krom zjišťování úlev by také dotyčná osoba mohla v rámci dobré vůle ukázat na ÚP seznam míst, kde žádala o pracovní místo s odůvodněním, proč nebyla tato osoba přijata.

ivzez

Nárok na podání žádosti nemá nikdo, ale každý,
kdo splňuje podmínky pro přiznání některé dávky,
o ni může požádat.
[Přesněji: požádat může kdokoliv, ale dávka bude
přiznána pouze tomu, kdo splní podmínky.]

V případě odpadu by přicházel v úvahu příspěvek na bydlení
(poplatek za odpody je nákladem na bydlení) nebo okamžitá
pomoc (u té neznám přesné podmínky).