Kalpurnie

Pomůžete mi prosím s úkolem z fyziky?

V 7 hodin vyrazí z Prahy auto, které jede minutu rovnoměr. zrych. pohybem se zrychlením 0,4m/s na druhou. V 7:01 se začal pohybovat stálou rychlostí. V 7:07 vyrazí z Prahy dodávka, která jede rychlostí 108km/h. Mám vypočítat vzdálenost auta a dodávky v 7:07, za jak dlouho a kdy dožene dodávka auto a v jak daleko od ní. Už to počítám fakt strašně dlouho. Vím jen, že od těch 7:01 auto pojede rychlostí 24m/s, ale nejde mi ani vypočíst ta dráha předtím, protože nevím jestli v0 je 24 nebo 0,prostě jsem v koncích, neporadíte? Budu ráda i když mi pomůžete s jednou otázkou, nebo nějak poradíte, zatím tomu nikdo nerozumí.

Odpovědi
Kelt

Auto se rozjíždí. Do auta nasedl řidič, nastartoval a jede. Znáš zrychlení a dobu, podle toho si můžeš vypočítat rychlost a ujetou dráhu. Pak tou rychlostí jede pořád dál. Přepočítej si obě rychlosti na stejné jednotky a nakresli si to graficky, abys věděl, o co jde. Rychlejší auto musí dohnat pomalejší. Tak zkus všechny varianty, možnosti a co ti vyjde (po zkoušce) je správný výsledek . Nebo to řeš obráceně a to, že se budeš vracet z bodu střetu zpět proti času a musíš se dostat do výchozího bodu.

Alesh

Co na tom není jasné. Auto vyjíždí, má počáteční rychlost v0 = 0, protože se rozjíždí od nuly. na to vzorce máš, ne? Pak jede konstantní rychlostí, na to vzorce taky máš.
U dodávky to chápu jako už zjednodušené zadání, tj. že rovnou jede tou konstantní rychlostí (prakticky je to sice blbost, každé auto se musí rozjíždět, ale asi už by ten výpočet byl moc komplikovaný). No, a pak už to je jen o rovnicích, ne? Prostě si vyjádřím dráhu v závislosti na čase atd.

nyjono

Neporadíme.
Co přesně chceš vědět? Postup
Čemu nerozumí? Zadání?
Kdo přesně znamená – nikdo?
Možná by ti poradil/a učitel/ka, který vás látku učil/a a úlohu zadal/a

da ny

Tady se úkoly nevypracovávají, neradí.
Porušili bychom pravidla (kodex). Odpověď by byla smazána (i s otázkou).
„Poraď se“ s učebnicí, Sbírkou úloh nebo s učitelem/kou, s rodiči.

orwell

Předpokládám, že dodávka Prahou projíždí a má v okamžiku, kdy jí zde změříme rychlost již hodnotu uvedenou (108 km/h). Takže se zde na rozdíl od 1. vozidla nerozjíždí. Dále se asi chceš vypočítat vzdálenost ujetou 1. vozidlem za 7 min. jízdy a vzdálenost místa setkání vozidel od Prahy. Tedy jestli jsem správně pochopil.
No, tak jedno z možných řešení (neříkám, že nejjednodušší) by mohlo vypadat třeba takhle:
Auto vyjíždějící z Prahy v 7:00 se pohybuje po dobu t = 1 min. (60 s) se zrychlením a = 0,4 m/s2 a ujede tedy za tuto dobu vzdálenost s1 = 0,5at2 = 0,50,4602 = 720 m.
Dosažená rychlost na konci 1. minuty je v = a*t = 0,4*60 = 24m/s (86,4km/h).
Touto rychlostí bude pokračovat v jízdě a po dalších 6 min (360s) ujede vzdálenost
s2 = v*T = 24*360 = 8640 m (8,64 km).
Vzdálenost mezi tímto autem a dodávkou, která v 7:07 vyjíždí rovněž z Prahy je tedy
s3 = s1 + s2 = 720m + 8640m = 9360 m (9,36 km).
Dodávka vyjíždí z Prahy v 7:07 rychlostí v´ = 108 km/h = 30 m/s a pohybuje se pohybem rovnoměrným po dobu t´ do okamžiku setkání obou vozidel.
Ujede tedy vzdálenost s´ = v´*t´. (t´ zatím neznáme).
První vozidlo ujede z Prahy do místa setkání stejnou vzdálenost s´ = s3 + v*t´.
Z rovnosti levých stran obou posledních rovnic plyne i rovnost pravých stran
v´*t´ = s3 + v*t´ a z toho t´ = s3 / (v´ – v)
Takže t´ = 9360 / (30 – 24) = 1560 s = 26 min.
Vzdálenost z Prahy do místa setkání s = v´*t´ = 30*1560 = 46800m = 46,8 km.
K setkání dojde v 7:07 + 26 min = 7:33

Kalpurnie

Prostě nerozumím skoro ničemu, ale tak konkrétně mě teď nejvíc zajímá, jak vypočítst dráhu při zrychlení. Což by mělo být v0+1/2at na druhou. Jenze to neumím dosadit, poněvadž nevím jestli mám za v0 dosadit 0 nebo 24.

Dochy

Ta dráha při zrychlení by podle mně měla být v0*t + 1/2 * a*t2. Ale protže to auto stratuje z 0km/h, pak Ti díky tomu ten první člen zcela vypadává (takže ani nevadí, že ho máš blbě)

Hlada

Vůbec se ti nedivím. Ani po zapojení nejbujnější fantazie mně nenapadá místo v Praze, kde by mohlo stojící auto potkat dodávku rozjetou nad sto. Snad jen nájezd na dálnici, ale ani tam si nevzpomínám, že bych někdy musel zastavit v připojovcím pruhu. Krom toho auto se zrychlením 0–86 za minutu má zřejmě problém s technickým stavem.
Kdy už se konečně začnou žáci ve školách učit to, co budou v životě potřebovat?

Alesh

🙂