Kyta

Pomůžete?Jde o moravské nářečí: ‚rašle‘,,nevíte co to znamená??Jde o oblast Dolních Dunajovic.A za­topených dědin,Mušov

Díky¨:)

Nejlepší odpověď
iceT

dle jedné diskuze je to zapečené něco…vzhledem k tomu,že jsou v tom i kroupy,taky by to mohly být houby,nějaký místní název
http://forum.li­de.cz/forum.fcgi?ID_fro­m=52577973&ak­ce=forum_data&au­th=&dir=-1&forum_ID=91798

Další odpovědi
annas

Jde o jídlo z krup, které má místní názvy. Nedávno byl dotaz na pokrm " dědek", v němž byly rovněž kroupy.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/odkud-pochazi-pokrm-dedek

Pojmenování „rašle“ má základ ve zvukomalebném slovesu rašit, ráchat, stejně jako rachot (hláskové změny postavením samohlásek). Souvisí se sln. rašiti = uvolňovati. Ráchat = rachotit – vydávat různé zvuky.

Jak jsem uvedla – jedna kroupa vyvolává tři prdy., kdo prdí, zdraví si tvrdí. Zvuky jako krupobití … takže zřejmě z toho důvodu vznikl název pokrmu …

Slovo rašl je také pojmenování pro stroj na výrobu vzorované pleteniny. Zřejmě také podobnost s rachocením.

Podle etymologických slovníků.

briketka10

mohly by to být čínské houby,
ale nevím, jaký druh na fóru o
nich nemluví a na těch různých
diskuzích také ne jen, že jsou to
ty čínské houby ..
https://sk-sk.facebook.com/Ha­luzeNaWebe/pos­ts/274842875890603

Wortygen

Je to název pro jídlo.
Z čeho se skládá , to sem psát nebudu 🙂

anonym

Tohle slovo má významů více. Kromě druhu jídla se jedná ještě o nějaké „udělátko“, na němž jde vyrábět krajky. Potom se tento výraz užívá ve vztahu k estetickému (možná spíše účelovému) vybavení některých hřišť.
V jedné odpovědi se vyskytl názor, že jde o těstoniny, něco jako „mašle“. Každopádně souvislost s jídlem tu je.
Sama za sebe si počkám na annasiny „zaprášené slovníky“. Doufám, že annas nám do toho vnese jasno.