Zacheus

Pomůže něčemu, když knihu napadenou plísní strčím na chvíli do mikrovlnky?

Jde mi hlavně o zamezení přenosu plísně na další knihy.

Nejlepší odpověď
magorvkleci

Pokud je ta kniha vlhká, tak ji to zahřeje, voda se odpaří… a stránky ztvrdnou a slepí se. Ale opatrně to půjde rozdělit. Plíseň se pak nebude po zasažené knize šířit, ale není jisté, jestli teplo zničí i spóry.
Já bych to asi zkusil (tedy pokud to není nějaká vzácnost). Ty okolní knihy tohle samo o sobě neochrání, musí se zajistit takové vlhkostní a teplotní podmínky, aby plíseň nevykvetla, protože spóry už na nich jsou a jen čekají na příležitost.
Pokud jsou to cenné knihy, obrátil bych se ale na restaurátora.

led

Než začnete čokoľvek experimentovať, overte si či je mobil dostatočne nabitý a viete číslo na hasičov. Majte to poruke.