Amy9898

Pomocí pevné kladky se zvedá ocelový nosník o hmotnosti 150kg.

Jak velká tahová síla působí na volný konec lana,je-li při rovnoměrném pohybu vzhůru nosník celý ponořen do vody?

Nejlepší odpověď
mosoj

  1. Specifická váha oceli je 7800 kg/m3
  2. 150 kg/ 7,8 kg = 19,23 l ( objem nosníku)
  3. voda má specifickou váhu 1000 kg / m3, nosník je ve vodě tedy nadlehčován

silou 19,23 kg.
4. 150– 19,23 = 130,77
5. Protože se jedná jenom o jednoduchou pevnou kladku, kde je síla na obou ramenech stejná ( pouze se mění směr tahu) Působí na oba konce konce lana síla 130,77 kg.

Další odpovědi
baghira

honza19hk: A Archimédes se právě obrátil v hrobě. Mosoj to má samozřejmě správně (pokud tam není numerická chyba, nepřepočítával jsem to po něm).

hanulka11

jo tak to bych ráda taky věděla

honza19hk

záleží na tom jak silný máš vrátek.
Doplňuji:
Mosoj: ocel má přece větší hustotu jak voda, tak ho přece nemůže nadlehčovat. Spíš bych řekl že voda způsobí větší váhu toho nosníku,jelikož mu přidá na odporu při vytahování.

tom004

Jo,jo,to se to „studuje“.