T HQ

Proč je můj PC po pěti letech náhle pomalý?

Dobrý den
Poslední dobou mám hrozně pomalý zapínání PC. Když si to zapnu, tak trvá skoro 5 min než se to zapne a předtím trvalo jenom 1 min (dokonce i míň) než se to zapnulo. PC mám skoro 5 let. Já vím, že je to už nějaká doba, ale ještě před 4 měsíci to fungovalo, jako by to bylo nový. Zkoušel jsem to nějak vyřešit. Nainstaloval jsem si software Driver booster 8 a Advanced systemcare. Po aktualizaci ovladačů a vyčištění systému to bylo stejné. Zkoušel některá řešení z videí a stejně to nezabralo (videa: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=K_Acj4sIS­zo&t=256s&ab_chan­nel=TechGumbo a https://www.y­outube.com/wat­ch?v=G74a2DjPu­cA&t=565s&ab_chan­nel=Britec09). Potom jsem reinstaloval PC a po reinstalaci to bylo stejný. I když jsem neměl nic na disku D a C, tak to pořád trvalo 5 min., než se to zapnulo.

Nevíte co mám udělat? Nebo co je s mým PC?

Odpovědi
Kepler

Na základě vlastních zkušeností mě napadají dvě možnosti.

  1. PC je zavirovaný. Nevím co tam máš za antivir, ale jestli je to nějaká free verze, tak ta s tím moc nenadělá. Chtělo by to kvalitní placený antivir, připadá mi, že Avast je celkem dobrý.
  2. Podívej se, z kolika procent máš zaplněný HDD, když to je přes 90%, nastává výrazné zpomalení. Operační paměť si někdy vypůjčuje kapacitu z HDD a když tam nic není, ani čert nebere.

Alesh

Asi ti v něm už něco „chcípá“. Existují analyzační nástroje, co ti možná řeknou, v čem je problém. Nebo možná poradí někdo, kdo má s HW větší zkušenosti.

Gonfaloniér

1. Problém se softwarem. Zaplněná paměť, spousta doplňků/zbytečných nástrojů, zavirovaný, při zapínání ti běží (zapíná se) moc programů. Některé se samy aktualizují/za­pínají. Pošteluj v nastavení. Pročisti počítač – promaž, nainstaluj si nebo re/aktivuj nějaký antivirový program. Reinstaluj počítač, obnov OP, obnov do továrního nastavení.

nebo (dokonce pravděpodobnější)

2. Zanesený pevný disk. Potřebuje vyčistit (doslova – od prachu), mj. i ventilátor. To je u starších PC běžné. Vyčistíš, nebo něco vyměníš (i třeba tu „maličkost“ jako venilátor) a bude načítat normálně. Složité to není. Jen odšrubuješ, našrubuješ. Popřípadě ti s tím někdo pomůže.
Bacha taky, abys tu bednu neměl něčím zaházanou. Hard Disk potřebuje taky svůj prostor, hlavně na odvětrávání a aby se nepřehříval (i když to by asi nedělalo problém hned při startu).

Hlada

Změř napětí baterie.
Pomocí HD Tune otestuj disk. Podívej se do S.M.A.R.T., jestli nevykazuje nějakou chybu. Ke čtení informací můžeš použít také třeba CrystalDistInfo.
Vyčisti disk pomocí systémového Vyčistění disku a pak CCleaneru včetně registrů.
Disk defragnentuj pomocí O&O Defrag, který umí defragmentaci při bootování.
Nech běžet přes noc MemTest.
Spusť msconfig. Zadej Výběrové spouštění. Na záložce Po spuštění zakaž programy, které nejsou hned potřeba.
Po nabootování už běží normálně?
Pomocí Ctrl+Alt+Del spusť Správce úloh a podívej se, jestli nedělá něco zbytečného.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.