zjentek

Pokud v domácnosti dojde k úmrtí člověka, má někdo povinnost (a kdo) tuto skutečnost hlásit na Oddělení odběru orgánů?

Protože transplantační zákon ČR(…) hovoří docela srozumitelně: „každý se stane dárcem po smrti“.

(Myšleno je OKAMŽITĚ zákonně hlásit neboť při dárcovství je jedním ze zásadních kritérií právě čas.)

Čili pokud třeba já coby rodinný příslušník nic proti odběru vysloveně nenamítám (zkrátka co do etiky mlčím čímž dle zákona stvrzuji odběr), ovšem zároveň na OOO okamžitě nehlásím „smrt“/úmrtí, nešiji si takto zároveň na sebe zákonný bič, bo přece platí „každý se stane dárcem po smrti“ z čehož mně jaksi automaticky ze zdravého rozumu taky plyne nutně „smrt“ coby svědek hlásit a především hlásit ji nutně VČAS!

Čili taktéž pokud třeba já coby přítomný vlastník takové domácnosti NENAHLÁSÍM „smrt“ uvnitř a tím pádem jaksi logicky nenahlásím tuto smrt VČAS, nedopouštím se provinění proti zákonu, bo přece platí „každý se stane dárcem po smrti“ z čehož jaksi automaticky ze zdravého rozumu zase plyne HLÁSIT nutně „smrt“ coby přítomný svědek a především tedy hlásit ji na OOO NUTNĚ VČAS!

🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️ Děkuju.

Odpovědi
Rokio

Určitě ne.

Mnohem důležitější je zajistit, aby se duše zemřelého dostala do nebe než aby nějaký chcípák dostal jeho orgány.

elkon

To jsou zase bláboly. Orgány se odebírají hlavně při úmrtí v nemocnici, pokud je to vhodný dárce, nebo po úmrtí úrazem. Informaci podá transplantačnímu centru lékař, který je přivolán k případu.

Drap

Nemá, to je věc lékaře

jirka F

Zjenteku kdybys to zažil tak bys mluvil jinak.Přivolal jsi mně akorát větší bolest na duši.

K otázce: Přijel by speciální lékař který by na mrtvého kouknul a potom by vtiskl papír o prohlídce zemřelého.....atd.

Dochy

Než bys to vyřídil, bude pozdě. Orgány se obvykle řeší u náhlých úmrtí po úrazech. Pokud někdo zemře jen tak ve spánku doma, pravděpodobně je to kvůli tomu, že má orgány už tak poněkud opotřebované a k transplantaci nevhodné. Pro většinu orgánů je nutné je odebrat téměř ihned a vhodně je udržovat aby zůstaly „živé“. Zkrátka než Ty jako laik něco zařídíš, bude stejně vše k nepotřebě.
Shrnutí: Neřeš to, lékaři vědí co mají dělat, pokud to bude mít nějakou šanci na úspěch.

zjentek

Rokiáči ne ne ne, pravdu má jistě Přemysl Frýda odborník z Koordinačního střediska transplantací který má názor: „Zabývali jsme se touto otázkou že pokud máme v transplantačním zákoně jasně napsáno že každý se stane dárcem po smrti jestli to není přímé poškozování lidí na čekací listině pokud lékaři neodeberou orgán přičemž důvodem pro to je jen prostý nesouhlas rodiny."

(Tpč… 🤦‍♂️)