Kazatel

Pokud stát dorovná dodavatelům rozdíl mezi zastropovanou a nákupní cenou, co povede dodavatele nakoupit co nejlevněji?

Odpovědi
da ny

Dodavatelům čeho… ???
Elektřiny nakupují dodavatelé pro ČR z 10% na lipské burze. ZBYTEK JE Z DOMÁCÍ PRODUKCE.
ČEZ vyváží 5% své produkce. 95% své elektřiny prodává v Česku (bohužel, za ceny na burze).
U elektřiny se „neřeší“ její nákup, ale její prodej. Akcionáři chtějí zisky (v tomto duchu se hospodaří). Vláda „podporuje“ obří zisky českých výrobců elektřiny. České producenty nikdo nenutí prodávat elektřinu za cenu na německé burze. Je to jejich ájem, honba za ziskem. Vláda je jen podporuje …. Bohužel takové a podobné, důležité komodity (voda, uhlí aj.), nemá stát, ze 100% ve svém vlastnictví. Aby určil ceny (výrobní, provozní náklady, s minimálním/nu­lovým ziskem).
Všichni víme, že byly a jsou země, kde obyvatelé za elektřinu/plyn platili/platí minimální nebo žádné poplatky ;D Podobně s pohonnými hmotami….
Ceny dodavatelů určuje trh/poptávka. Regulace cen mají/nemají v rámci zákonů/práva jednotlivých států jejich vlády. S ohledem na typ vlastnictví, na straně produkce.

Kazatel

Otázka byla obecná, není tedy podstatné dodavatelů čeho, byť se podbízí dnešní regulace elektřiny a plynu. Jaká je tedy správná odpověď?