kurec

Pokud oba rodiče nemají žádné občanství a mají sex v letadle nad oceánem, jaké občanství bude mít to dítě?

Nejlepší odpověď
aevul

Možná se něco změnilo od doby, kdy jsem se o rození dětí dozvěděl poprvé, ale říkali nám, že dítě se rodí až po devíti měsících těhotenství. Takže kde mají rodiče sex, to je na místo narození má pramalý vliv. Mimochodem, jak se do toho letadla dostanou, když nemají žádné občanství, tím pádem ani žádný platný cestovní pas? Co takhle přestat vymýšlet pižžoviny?

Další odpovědi
Filip84

Osoba bez státního občanství se může, naprosto legálně, pohybovat v mezinárodních vodách (oceán), nicméně poněkud ne v letadle, protože se do něj nemůže, legálně, dostat.

Kde je dítě vyrobeno je zcela irrelevantní, relevantní je, kde je dítě narozeno. Toho pak bude mít státní občanství, nepůjde-li určit jinak.

Dochy

Právní úpravy jednotlivých států se liší, ale obvykle se občanství určuje místem narození, nebo občanstvím rodičů. Nevím o státě, kde by občanství bylo určeno početím.

led

V lietadle narodené dieťa získava občianstvo štátu v mieste pristátia lietadla, pokiaľ rodičia nežiadajú pre dieťa priznať svoje občianstvo.
Napríklad Barack Obama sa narodil v Honolulu na Havaji Barackovi Husseinovi Obamovi st. z mesta Nyang’oma Kogelo z Kene a Ann Dunhamovej, belošskej Američanke z mesta Wichita v Kansase. Vďaka tomu, že sa narodil na Havaji (štát USA) a matka bola občianka USA dostal občianstvo po matke a po rokoch aj vďaka tomu sa mohol stať prezidentom USA.

Dochy

led: To platí v Americe, ale tuším že u nás ne. U nás je občanství striktně po rodičích, pouze pokud rodiče nemají žádné občanství a mají u nás alespoň povolený pobyt, stane se dítě českým občanem. A zas dítě občana ČR získá české občanství i když se narodí na Čukotce.

aevul

Filip84: Děkuju, že jsi zopakoval, co jsem napsal. A mimochodem, irrelevantní? Když už chceš vypadat inteligentně, zjisti si pravopis. Irrelevantní by mohlo potěšit Oscara Wilda, ale irelevantní se píše s jedním R. Základem slova je relevantní, ke kterému je přidána předpona záporu I. Irové s tím nemají nic společného.

Člověk by neměl používat cizí termity, když je nezná suterénně nebo není v dobré konvici, protože je zde velké rizoto, že to skončí fiakrem. Tváří se jako suvenýr, ale vrátí se mu to jako buzerant.

Pepa25

aevul: vy jste ale na Filipa přísný! Já bych ho tentokrát pochválil, že se vešel do 300 znaků a omezil latinu (přitom zrovna o Ius soli se mohl tak krásně rozepsat 😉 (samozřejmě, psát „irrelevantní“ je ujeté a trapné, o tom žádná)