dust8

Pokud máte nějakou zkušenost s wifi směrovači a prodloužením wifi signálu přes 2 a více pater, např do sklepa, tak jaké?

Brzy budu mít díky druhému routeru pokryt celý dům, ale rád bych dostal signál i do sklepa, kam se jeden routr nedostane. Třeba to zvládne druhý, ale to si nejsem jistý. Vyplatí se wifi směrovač? Je složití to nějak s routerem spárovat?

Odpovědi
Edison

Nemáš na mysli spíše WiFi repeater, čili opakovač? Směrovač je router. Systémy od asusu tyto sítě uměj sestavit díky jejich technologii AiMesh.

cochee

V prvním patře mám wifi router v módu AP, v přízemí – sice jen switch, ale opět s wifinou a to v módu Universal repeater. Obávám se, že do sklepa bych už ale signál neprotlačil – přes dva stropy… Uvádí se, že aby takovýto režim fungoval, je třeba vzít v potaz, že není až tak úplně standardizován a proto se doporučuje mít obě wifiny od stejného výrobce. Což u mě platí, aniž bych nějak experimentoval – musel jsem vzít to, co mám k dispozici a shodou okolností jsou obě wifiny od Edimaxu. Nastavení tohoto spojení tudíž znám jen „edimaxovské,“ je možné, že jiné přístroje budou chtít něco navíc anebo jinak. Řídicí AP je v obyčejném režimu AP, jen jsem nastavil pevnou IP pro ten opakovač, tedy jsem ji vyjmul z DHCP poolu. Opakovač je v režimu Universal Repeater. Zjistil jsem nejprázdnější wifi kanál a na ten jsem obě rádia natvrdo nastavil (žádný auto-režim). Obě strany používají stejný ESSID (název wifi sítě), takže když přejdu s mobilem z přízemí do patra, ani nepoznám, jestli jedu ještě na repeater nebo už na mateřské AP. To je tak rámcově vše.

dust8

Edison: Neměl by to být spíše wifi extender nakonec viz článek? zde:
http://www.dsl­.cz/jak-na-to/rozsireni-wifi-po-celem-dome

Edison

Extender je v zásadě druhý WiFi router s funkcí rozšíření sítě. Opakovač, čili repeater je jen malá krabička bez schopnosti routování. To se nechává na „master“ routeru.

cochee

Domnívám se, že slovní základ „extend“ se týká wifi signálu, ne rozšíření routingu. Extender nemusí být nutně router.

Edison

Já právě myslím, že ano. Aby šlo právě o rozšíření. Repeater umí jen opakovat packety. Extender je bude nejspíš překládat pro master AP. Ale to už jen fabuluji, nikdy jsem takto síť nestavěl. Ten AiMesh od asusu to má přímo ve svém protokolu, takže se jen dokupují WiFi routery, aktivují se na AiMesh a o víc se prý nemusí uživatel starat. Ale ani to jsem neřešil… jen panelákovej byt, takže netřeba.

dust8

Díky. Nemusel jsem tak ani dělat další otázku na to. Třeba se najde i nějaká zajímavá odpověď.