kurec

Pokud je hledaná osoba ubytovaná v mém apartmá, bez toho abych věděl že je hledaná, jsem spolupachatelem?

Nejlepší odpověď
Edison

Pokud by Tě nekdo chtěl obvinit ze spolupachatelství, nebo jak píše Klumprt, MUSEL by prokázar ÚMYSL, nebo-li to, žes VĚDĚL o tom, že je daná osoba v pátrání.

Další odpovědi
klumprt

Když budeš úmyslně ukrývat někoho hledaného, můžeš být odpovědný za trestný čin nadržování podle § 366 trestního zákoníku.

(1) Kdo pachateli trestného činu pomáhá v úmyslu umožnit mu, aby unikl trestnímu stíhání, trestu nebo ochrannému opatření nebo jejich výkonu, bude potrestán odnětím svobody až na čtyři léta; pomáhá-li však takto pachateli trestného činu, na který trestní zákon stanoví trest mírnější, bude potrestán oním trestem mírnějším.

Předpokládám, že pojem „hledaný“ se vztahuje na osoby, na které je vydán souhlas se zadržením, příkaz k zatčení, příkaz k dodání do výkonu trestu apod.

ivzez

Nikoliv spolupachatelem, ale viníkem.
Utajování nějaké osoby by se asi neobešlo bez omezování osobní svobody.