Janec

Pokud jde hmota přeměnit v tepelnou, kinetickou, elektrickou nebo elektromagnetickou energii, šlo by to i naopak?

(Např. Z elektromagnetické proton,elektron a z nich atom vodíku?)

Nejlepší odpověď
ted_sg

ANO.

Např. fotony z radioaktivních rozpadů (energie) s energií vyšší než 1MeV se v materiálu samovolně přeměňují na elektron/pozitron (hmota).

Hmota (podléhající elektromag. působení) je „kvantovaná“ v podobě částic, z nichž nejlehčí je elektron(positron). Nejlehčí je tedy vytvořit elektron/pozitron (obojí najednou!) a je na to potřeba 1 milion elektron voltů … teda např. v deskovém kondenzátoru nabitém na milion voltů by samovolně vznikaly z pole mezi deskami páry elektron-positron.
Doplňuji:
to mosoj: Hmota se na energii může přeměňovat. Anihilací positronu a eletronu (hmota) vznikne pár fotonů (energie).

Další odpovědi
Hornisse

Předně, přeměna hmoty v energii v nějakém větším množství je jen teorií, ale ano, teoreticky to je možné i naopak. Jen zatím nevíme jak a navíc je k tomu zapotřebí obrovské množství energie (viz známý vzorec e=mc2)

Mimochodem ve sci-fi literatuře je to celkem časté a obecně uznávané téma

mosoj

Hmota se na energii nepřeměňuje ale energii uvolňuje. Energie se potom přeměňuje z jedné formy na jinou podle zákona o zachování hmoty a energie.
http://www.go­ogle.cz/url?sa=t&rct=j­&q=&esrc=s&sou­rce=web&cd=4&ved=0CFMQFj­AD&url=http%3A%2F­%2Fcasopis.ves­mir.cz%2Ffiles%2Ffi­le%2Ffid%2F579%2Fa­id%2F1693&ei=8eT­tU-CjAumM7Qbx_IHI­Ag&usg=AFQjCNF6u­RUjKxt32aOfSGxaF77Y88E­YCw&sig2=rsl-PVh2TTDvpVmYV­Cd8og&bvm=bv.73231344,d­.ZGU