glozh

Pokud chci rozdělit rodinný dům na 1/2 podle 4tverečních metrů,co se počítá jako obytná jednotka? Více v doplnění.

Pokud chci rozdělit rodiny domek na pul podle čtverečních metru,počíta se jako obytna jednotka Wc,koupelka,chod­ba,schodiště

Nejlepší odpověď
Hlada

Takhle to není možné.
Záleží na tom, jak je definováno vlastnictví. Jestli jde o ideální podíly, není možné nic dělit. Kdyby se měl domek dělit na bytové jednotky, musely by být vymezeny a zapsány v KN.

Další odpovědi
Herjulfson

Jak píše Hlada, při spoluvlastnictví není stanoveno já mám to a ty zase toto. Každý ze spoluvlastníků vlastní každý centimetr nemovitosti společně. Pokud dotaz směřoval jak nemovitost rozdělit a jak při tom případně počítat plochy, tak jsou tu dvě možnosti.
Vymezit jednotky – tj. prohlášením rozdělit dům na dvě bytové jednotky jako předměty samostatných vlastnických práv. Dnes je v kastru zapsán rodinný dům a po prohlášení by tam byly třeba dvě bytové jedntoky. Každá z nich by mohla mít jiného vlastníka.(I při tomto vlastnictví zůstanou některé části domu společné, a to např. obvodové stěny, nostné konstrukce, základy, střecha, ale také společná vstupní chodba, zádveří.......) Tady je postup pro výpočet ploch stanoven nařízením vlády 366/2013 Sb. Je to ve své podstatě veškerá plocha uvnitř jednotky – bytu, a to včetně příček + třeba plocha sklepa nebo jiné místnosti mimo byt.
Druhou možností je dohodnout se spoluvlastníkem jak budete společnou věc užívat. Pak je jedno jak budete co počítat, protože dohoda znamená, že souhlasí obě strany. I když bude v tomto případě vlastnit každý ze spoluvlastníků 1/2, můžou se domluvit, že jeden bude užívat byt 1+1 a druhý 4+1. Takováto dohoda se dá vložit do KN. Zajímavé je, že tato dohoda zavazuje i případné právní nástupce původní vlastníka. Pokud tedy hypoteticky někdo koupí 1/2 domu, může se mu stát, že bude moct užívat třeba jen byt 1+1 (při použití mého příkladu).

glozh

To znamená že se vše dělí na pul?Wc, koupelna, schody,vstupni prostor atd?

Hlada

Společnoé jmění dokázaly rozdělit jen chobotničky.