Avatar uživatele
annas

„Pokaká vás letos na Velikonce beránek“? Používá se úsloví u vás? Znáte jeho význam a původ?

Dnes jsem toto úsloví slyšela v rozhlase.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 18Pro koho je otázka zajímavá? kenyrts, quentos, vagra, iceT, Andělé, johana 56, anonym, Drap, fcoop, mokador, Sůwa, Pájo, redy, briketka10, anonym, anonym, anonym, Sarrow před 4391 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Od malinka jsme jako děti musely mít něco nového na sebe aby nás beránek nepokakal.A os­tatním spolužákům naděloval sladkosti jen Mikuláš,ale nám i zajíček o Velikonocích,hle­daly jsme po zahradě nadílku.Protože jsme částečně původem Němci,myslím,že tento zvyk pochází odtud.Zavedla jsem to ještě dávno za komunistů i u svých dětí.Zajíčka i beránka-cukrovinky se jim hodily vždycky a něco na sebe na jaře stejně většinou potřebovaly.A já letos-mám nový účes,doufám,že se to počítá…:D

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
briketka10

několikrát jsem ho slyšela, ale nevím, že to má souvislost s novým oblečením..
Doplňuji:
jó mám novou ruku chá :DD

Upravil/a: briketka10

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Sůwa

Nejspíš bych měla mít něco nového na sebe, ale už mám dlouholetou zkušenost, že to pravda není. Taky mne už dávno nikdo na Velikonoce nezmrskal a stejně jsem neuschnula. Možná to platí jen pro ty, kteří tomu věří 🙂.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
vagra

Snad jen zbývá doplnit informaci o původu tohoto úsloví.

…Jedním z velikonočních zvyků je nepsané pravidlo, že by každý měl dostat něco nového na sebe, aby ho nepokakal beránek.
Tento zvyk se váže ke stejnému období a je určitým zkomolením původního děje. Když se totiž židé chystali utéci z Egypta, tak dostali pokyn, aby podřízli beránka a jeho krví označili své domy, aby je Hospodin poznal. Na počest této události potom židé vždy o Velikonocích v chrámu podřízli beránka. Pomocníci zezadu drželi živého beránka, kněz mu podříznul hrdlo a krev vypustil na obětní oltář. A chudák beránek ty pomocníky bolestí vždy pokakal, proto si potom museli vzít na sebe čisté oblečení.....

Další zajímavosti o Velikonocích, najdete na zdrojové adrese-

Zdroj: http://malkiel­.blog.cz/1104/pres­nice

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Znám toto úsloví ještě od své babičky. Mně asi nepokaká, ale ženu asi ano. U nás se tradovalo že to platí pro ženy a děti.
Na velikonoce musel mít každý na sobě něco nového, třeba jen drobnost, aby ho nepokakal beránek a nebyl potom celý rok špinavý a škaredý.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
venkovan

Beránek ne, ale počasí mi dává zabrat. Nějak té vody s větrem bylo poslední dny moc.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

slyším poprvé. Netuším.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Damiana

Ani tak kvůli tradici, jako spíš z důvodu povětrnostního. V Českém Krumlově je taková kosa (dneska prolétlo i pár vloček) že naše ležérně jarní vybavení v kufru ani omylem nestačí, a tak jsme chtě nechtě museli nacpat zlaťáky do chřtánu některým zdejším beránkům. A že mají v překrásném centru hlavně evropsky vlčí ceny – dodávat netřeba…:-))

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mokador

Jestli chceš tak tě pokakám já.
Doplňuji:
Tvuj Velikonoční beránek

Upravil/a: mokador

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
redy

Neznám,slyším poprvé.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek