annas

„Pokaká vás letos na Velikonce beránek“? Používá se úsloví u vás? Znáte jeho význam a původ?

Dnes jsem toto úsloví slyšela v rozhlase.

Nejlepší odpověď
anonym

Od malinka jsme jako děti musely mít něco nového na sebe aby nás beránek nepokakal.A os­tatním spolužákům naděloval sladkosti jen Mikuláš,ale nám i zajíček o Velikonocích,hle­daly jsme po zahradě nadílku.Protože jsme částečně původem Němci,myslím,že tento zvyk pochází odtud.Zavedla jsem to ještě dávno za komunistů i u svých dětí.Zajíčka i beránka-cukrovinky se jim hodily vždycky a něco na sebe na jaře stejně většinou potřebovaly.A já letos-mám nový účes,doufám,že se to počítá…:D

Další odpovědi
briketka10

několikrát jsem ho slyšela, ale nevím, že to má souvislost s novým oblečením..
Doplňuji:
jó mám novou ruku chá :DD

Sůwa

Nejspíš bych měla mít něco nového na sebe, ale už mám dlouholetou zkušenost, že to pravda není. Taky mne už dávno nikdo na Velikonoce nezmrskal a stejně jsem neuschnula. Možná to platí jen pro ty, kteří tomu věří 🙂.

vagra

Snad jen zbývá doplnit informaci o původu tohoto úsloví.

…Jedním z velikonočních zvyků je nepsané pravidlo, že by každý měl dostat něco nového na sebe, aby ho nepokakal beránek.
Tento zvyk se váže ke stejnému období a je určitým zkomolením původního děje. Když se totiž židé chystali utéci z Egypta, tak dostali pokyn, aby podřízli beránka a jeho krví označili své domy, aby je Hospodin poznal. Na počest této události potom židé vždy o Velikonocích v chrámu podřízli beránka. Pomocníci zezadu drželi živého beránka, kněz mu podříznul hrdlo a krev vypustil na obětní oltář. A chudák beránek ty pomocníky bolestí vždy pokakal, proto si potom museli vzít na sebe čisté oblečení.....

Další zajímavosti o Velikonocích, najdete na zdrojové adrese-

Zdroj: http://malkiel­.blog.cz/1104/pres­nice

Drap

Znám toto úsloví ještě od své babičky. Mně asi nepokaká, ale ženu asi ano. U nás se tradovalo že to platí pro ženy a děti.
Na velikonoce musel mít každý na sobě něco nového, třeba jen drobnost, aby ho nepokakal beránek a nebyl potom celý rok špinavý a škaredý.

venkovan

Beránek ne, ale počasí mi dává zabrat. Nějak té vody s větrem bylo poslední dny moc.

quentos

slyším poprvé. Netuším.

Damiana

Ani tak kvůli tradici, jako spíš z důvodu povětrnostního. V Českém Krumlově je taková kosa (dneska prolétlo i pár vloček) že naše ležérně jarní vybavení v kufru ani omylem nestačí, a tak jsme chtě nechtě museli nacpat zlaťáky do chřtánu některým zdejším beránkům. A že mají v překrásném centru hlavně evropsky vlčí ceny – dodávat netřeba…:-))

mokador

Jestli chceš tak tě pokakám já.
Doplňuji:
Tvuj Velikonoční beránek

redy

Neznám,slyším poprvé.