bolak

Podle čeho všeho se dá určit světová strana? Krom letokruhů, lišejníků, hodin (postavení slunce), a hvězd?

Nejlepší odpověď
arygnoc

  • pomocou magnetu či zmagnetizovanej „ihly“ – primitívna buzola
  • oltár v kostole je zvyčajne orientovaný na východ
  • včelie úly sú zvyčajne orientované na juh
  • satelitné antény (v načich zemepisných šírkach) sú zvyčajne orientované na juh
  • mravenisko je postavené na juh od blízkeho stromu a smerom na juh má i miernejší sklon
  • no a v neposlednom rade gps.

;-Q

Další odpovědi
Agent000

Například podle směru letu stěhovavých ptáků.

dědapetr

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/podle-ceho-vseho-se-daji-v-prirode-bez-kompasu-urcit-svetove-strany
Doplňuji:
Do misky s vodou položte stéblo trávy a na něj jehlu, která se zorientuje, a bude ukazovat severojižní směr.

anonym

Kompas a mapa.

Lamalam

GPS.

lexx

STÍN – zaražte do země rovnou tyč, větev nebo podobný předmět a označte vrchol stínu značkou. Po uplynutí cca 15 min, označte novou polohu vrcholu stínu. Protněte obě značky přímkou a dostanete spojnici východ – západ. Kolmo na tuto spojnici vyznačte další přímku, ta tvoří spojnici sever – jih. Pokud se postavíte za tyč a vrhaný stín je před vámi, potom platí, že vlevo je západ, vpravo východ (slunce se pohybuje z východu na západ, vrchol stínu se pohybuje opačným směrem), sever je před vámi a jih za vámi.

MAPA – pokud lze určit na mapě místo vlastní pozice a zároveň další výrazné místo v terénu je možné natočit mapu tak, aby spojnice obou míst v mapě souhlasila se spojnicí ve skutečnosti. Svislý okraj mapy určuje severojižní směr.