VampGirl

Podle čeho všeho se dají v přírodě (bez kompasu) určit světové strany?

Zajímalo by mě, podle jakých jevů mohu v přírodě určit světové strany.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Určování světových stran
Doplňuji:
Podle letokruhů na pařezech,kratší větve ze zeveru u samostatně stojícího stromu,lišejník na stromech je severní strana,

Zdroj: http://www.mos­kyt.net/view.php?cis­loclanku=2004071701

Další odpovědi
led

Podľa Slnka
poloha hodinkových ručičiek, tí čo majú digitálky si tie ručičky musia predstaviť
podľa hviezd – Polárka, Veľký a Malý voz
podľa machu – nespoľahlivé
tých znakov je ešte veľa
podľa vône – z Východu cítite slovenské bryndzové halušky… 🙂
PS.
je to možno divné, ale ja som sa pri cestách viac orientovala podľa vnútorného kompasu, asi ako vtáci keď hľadajú domov. Neviem to nijako zdôvodniť.
Doplňuji:
Pre polárnikov:
pokiaľ ste na Severnom póle všetky cesty idú na Juh. Na Južnom póle na Sever. 😁

tom004

Přidám mraveniště – delší strana směřuje k jihu.A pro LED,ty halušky bych si nechal patentovat.To nemůže zklamat. 🙂

Terryle

A ještě doplním ne úplně přírodní jev, ale pro orientaci se občas může taky hodit – oltáře kostelů bývají většinou směřované na východ.

venkovan

Když ne kompas, tak stačí buzola. Nebo podle olovnice – těžítka. Stačí kus lýka na něj přivázat kus kamene aby lýko bylo napnuté a natáhnout jednu ruku hned ráno před svítáním a čekat na stín který bude lýko (provaz) vrhat. Těžítka musíme držet do věčera abychom zjistili a zapamatovali kam v průběhu dne stín dopadal.V podvečer než sluníčko zapadne, tak si prohlédneme délku stínů (podle těch bodů na zemi) a na obrácené straně než je nejkratší stín je jih.
Kdo umí, pozná přibližně jih podle tvaru koruny solitérních stromů.
Ale ve své podstatě, když půjdete na jih, dojdete k severnímu směru. Když na západ, pořád půjdete jen na západ, nikdy nedojdete k východu (jako světové straně).

gnosis

podle slunce, kdyz vis kolik je hodin.

FOG

My jsme se ucili ,krome toho slunce a hodinek a mraveniste tez podle stromu.
Tam kde se nachazi mecha lisejnik – strom je zelenejsi – kura,tak tam je sever.