Podle čeho dostane dítě z babyboxu příjmení?

Vím, že křestní jména dostanou obvykle podle toho kdo má svátek v den nalezení ale podle čeho dostanou příjmení, za předpokladu že je nikdo neadoptuje ani nevezme do pěstounství?

Nejlepší odpověď
annas

"Babybox – a co dál?

"Dítě, jehož rodiče nejsou známí, nemá v tuto chvíli svého zákonného zástupce, který by jej mohl zastupovat a rozhodovat za něj např. v otázkách, kam má být dítě dále umístěno a kdo bude zajišťovat další péči.

Z tohoto důvodu podává příslušný OSPOD k soudu návrh na ustanovení poručníka dítěti, návrh na umístění dítěte do další péče po jeho propuštění z nemocnice a návrh na určení jména a příjmení dítěte. Do doby, než rozhodne o těchto návrzích soud, zastupuje zájmy nezletilého dítěte orgán sociálně-právní ochrany dětí." atd.

https://www.kraj-lbc.cz/Babybox--a-co-dal-n126726.htm

https://www.pla­novanirodiny.cz/sbor­nik-2016/8-socialne-pravni-otazky-babyboxu

„Většina dětí je ovšem beze jména, bez totožnosti. Pokud se totožnost matky dítěte odloženého do babyboxu nepodaří zjistit, získává dítě „status nalezence“. Dítětem nalezeným dle §10 zákona. č.186/2013 Sb., o státním občanství, je dítě mladší 3 let, nalezené na území ČR. Jestliže se totožnost dítěte nepodaří zjistit, nabývá státního občanství ČR dnem nalezení na území ČR. Právo dítěte na jméno zabezpečuje stát. „Zápis do knihy narození se provede jako zápis dítěte nezjištěné totožnosti.“ (Hrušáková, Králíčková, Westphalová, 2015, s. 130). Na základě oznámení matričního úřadu soudu, je tento soud povinen určit dítěti osobní jméno a příjmení (§ 864 zákona č. 89/2012 Sb., OZ). Dále pak určuje dítěti poručníka (§ 928 OZ), neboť nalezené dítě nemá rodiče, nemá zákonného zástupce. (Hrušáková, Králíčková, Westphalová, 2015, s. 129) Jako místo narození se pak uvádí místo, kde se nachází babybox v němž bylo nalezeno.“ atd.

Zpravidla podle dne, kdy se dítě narodilo, nebo nalezlo. Pondělí, Pátek, Sobota atd. Někdy možná podle opatrovníka.

Jinak je jen uváděno , že rozhodne soud o přidělení příjmení.,

anonym

annas Vaše odpověd je dobrá ale pořád mi tam chybí ta jedna věc. A to odkud ten soud přidělí to příjmení? To mě hlavně zajímá, to si prostě to příjmení vycucá z prstu a vybere náhodně nebo podle nějaké statistiky? (napřiklad podle nejpoužívanějších, třeba Novák, Novotný atd.) Beru to za předpokladu, že se příbuzní dítěte nenajdou a pěstouna taky ne.

annas

Zpravidla podle dne, kdy se dítě narodilo, nebo nalezlo – Pondělí, Čtvrtek , Sobota atd.

Jsou to běžná příjmení..

Zapomněla jsem to napsdat .

anonym

Děkuji za odpověd.

annas

Není zač.